היא שנונה, חדה, חכמה, אינטליגנטית ומוכשרת ועכשיו יפעת נטוביץ (23), אקדמאית לתפארת שלומדת מוסיקה, ביולוגיה ומדעי המחשב, משחררת סינגל בכורה – “עד לאן” שכתבה והלחינה בעצמה לעיבוד והפקה מוסיקלית של אור בהיר מתוך EP ראשון שבדרך.

יפעת, זוכרת את הרגע שהמוסיקה נגעה בך כל כך שהחלטת שאת רוצה להיות מוסיקאית?

“אני זוכרת את המורה שלי למוזיקה שדיברה על השירים שהיא כותבת ושלצערה היא משאירה אותם במגירה והמוזיקה אצלה זה רק תחביב. ממש במילים האלה. זה עשה לי ממש תחושה לא נעימה בגוף, מאז הבטחתי לעצמי שאני הולכת עם המוזיקה וחושפת ואומרת הכל. ומוזיקה זה לא תחביב”.

על איזו מוסיקה גדלת בבית?

“בעיקר על כוורת (וגם כל אחד לחוד, סנדרסון, יוני רכטר..), יהודית רביץ, אריק איינשטיין, מתי כספי וכל הגדולים וכמובן הביטלס וqueen “.

עד כמה החברה הדתית מקבלת יוצרים ליברליים כמוך?

“יש ויש. החברה שאני נמצאת בה מקבלת ומפרגנת ומתרגשת יחד איתי. יש כמובן חברים שלא יבואו להופעות שלי כי זה לא מתאים להם. אבל אני לגמרי מבינה אותם והם לגמרי מבינים אותי וזה כל הכיף”.

מה מרגש אותך?

“וואו. איזו שאלה מרגשת. אני לומדת ביולוגיה ואני קולטת באיזה טבעיות וגאונות העולם נוצר. מכל יצור ותא קטן שיוצר אותנו אני מתרגשת. מכל תגלית חדשה שמספרים ומגלים לי אני מתרגשת. אפילו כשאני מגלה אוכל חדש שאני אוהבת, אני מתרגשת (לאחרונה התחלתי לאכול חומוס וטחינה, ואני מתרגשת. ואני מודה שגם קצת התמכרתי..)

וכשאני יוצרת מוזיקה, אז זה בכלל מרגש אותי. איך זה מפתיע כל פעם מחדש כשנוצר שיר, זה מגניב בטירוף. לנגן ברחוב, להופיע לבד או עם להקה מרגש אותי. לפני, בזמן ולאורך כל הלילה שאחרי ההופעה”.  

איך את מצליחה לשלב גם לימודים אקדמאיים של מדעי מחשב, גם לימודי ביולוגיה וגם מוסיקה יחד? יש לך זמן לנשום?

“אני מודה שזה לא פשוט. בדיוק עכשיו אני עונה על השאלות במהלך קורס שנקרא עיבוד תמונה (תחום במדעי המחשב, עוד לא ברור לי מה זה בדיוק) אז יוצא שאני לא מקשיבה לשיעור. טעות גדולה.עכשיו באמת, זה לא קל אבל אני חושבת שדווקא השילוב הוא מה שמחזיק ומחזק אותי. כל מקצוע בפני עצמו לא מספיק לי. בכלל, אני חושבת שיש הרבה אנשים כאלה כיום, שהכל מעניין אותם.מרגילים אותנו לחשוב שמותר לנו להנאות ולחיות רק במקצוע אחד. אני לא מאמינה בזה.חוץ מזה, כדי להקל על התואר אני פורסת אותו ל4 שנים במקום 3 ומתקדמת עם המוזיקה לאט לאט, אוספת חומרים, ניסיון בהופעות וקהל.הכי קשה לי זה להתאפק. צריך להבין שהכל יקרה אבל פשוט לאט משהייתי יכולה.ויש לי זמן לנשום. מזל”.      

ספרי על השיר החדש – “עד לאן”

“תמיד אני מרגישה שאני נמצאת באיזה חיפוש, אני לא רגועה, יש משהו שנמצא לידי ואסור לפספס אותו, אסור לרגע לעצור ולנוח. השיר “עד לאן” יכול להתפרש כשיר על אלוהים או על אהבת חיים אך למעשה הוא מן ברכה עצמית שכתבתי לעצמי כדי לחוות שלווה ונחת בכל מקום שאליו אגיע או שלא אגיע”.

כמה זמן ארכה העבודה על האי.פי ומה צפוי בו?

“העבודה על האיפי ארכה כשנה בהפקת אור בהיר (למעט שיר אחד שהפיקה רונה קינן) צפוי בו המון שיתופי פעולה מעניינים עם רונה קינן, אביב בכר, מאיה בליזמן ואפילו אבא שלי מנגן באקורדיון באחד מהשירים. קיימים בו ארבעה שירים שמתעדים זווית ותחושות שונות על העולם, על היהדות, על חברות, בתקופות של חיפוש משמעות שכל אדם בעולם חווה ועובר”.  

איך היית מגדירה את סגנונך המוסיקלי?

“רוק-פולק-ישראלי”.

מאיזו מוסיקה את מושפעת?

“אני לא יכולה להצביע על אמנים ספציפיים אבל כמובן שאני מושפעת בעיקר מהמוזיקה שעליה גדלתי-סנדרסון, יוני רכטר, יהודית רביץ, שלום חנוך, אריק איינשטיין ועוד ועוד..ובאותו הזמן גם אביתר בנאי ואמיר דדון הם שני אמנים שאני מאוד מעריכה וכמובן מושפעת מהם”.

מה החלום הגדול שלך?

“נראה לי שאפשר להבין מכל מה שכתבתי עד עכשיו שאין לי חלום אחד גדול אלא הרבה חלומות קטנים. אולי אפשר לומר שהחלום הגדול הוא שכל החלומות הקטנים יתגשמו.כמו שכתבתי בשיר “לא אבעט עוד בתקווה החולפת על פני..”, להמשיך להתרגש ולחוות את העולם מכל הכיוונים כל עוד אני יכולה”.

עם מי היית רוצה לשתף פעולה מוסיקלית וטרם יצא לך?

“עוד חלומות קטנים.. שיתוף פעולה עם דני סנדרסון, אמיר דדון או יהודית רביץ היה מטריף אותי. לאט לאט, הכל עוד יקרה.. “.

היכן מופיעה בימים אלה?

“אני נעה בין ת”א לירושלים ובקרוב גם אדרים לבאר שבע ואצפין לחיפה וקרית שמונה.

הופעות קרובות:

25/11 בפנקס הקטן, ירושלים

4/12 הודנא בר, ת”א

הכניסה חופשית ויהיה מרגש להכיר אתכם פנים מול פנים”.

תגובות

להשאיר תגובה

*הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה