נעמה סופר על

אחרי שלהקת חמסה התפרקה, נעמה אתל מצאה את עצמה עם כרטיס בכיוון אחד ללוס אנג’לס, שם הקימה משפחה והגשימה את החלום האמריקאי, ושם גם נולד המופע “פסטיפאן” שרץ בארצות הברית ובארץ ומאגד את כוכבי הילדים הגדולים ביותר. בראיון היא מסבירה מדוע היא ממשיכה בפרויקט למרות שכסף היא לא רואה מזה  

נעמה אתל היא דוגמה לכך שהחיים מגלגלים אותך למקומות שלא חשבת שתגיע אליהם. כך היה עם חמסה, להקת הבנות המזרחית שלפני 15 שנה זכתה לתהילה עצומה וקצרה עם הלהיט “אתה חייב למות עלי”, כך היה סיפור היכרותה עם בעלה והשתקעותה בארצות הברית, וגם לרעיון של מופע ילדים בהשתתפות כוכבי ילדים מצליחים היא הגיעה כשכבר חשבה שתוותר על הבמה לנצח.

הילדים שלכם מכירים אותה כנעמה סופר עלוכוכבת המופע “פסטיפאן”. אתל מפיקה את המופע, והיא גם זו שאחראית על הביצוע, משלב הרעיון ועד שהוא קורם עור וגידים. היא כותבת טקסטים ושירים, מלחינה, מתכננת תפאורה, תלבושות, סוגרת חוזים עם שחקנים שמופיעים לצדה ודואגת להביא אותם לארצות הברית, משווקת את המופע, מוכרת כרטיסיםועמלה במרץ על סדרה שהיא הגתה ובה היא משחקת.לצד אלה היא אמא במשרה מלאה שמנהלת בית עם שלוש בנות, על כל המשתמע מזה, כולל התנדבות ענפה בבית הספר. בראיון היא מספרת איך היא עושה את כל זה, ובעיקר מדוע.

בעל בהפתעה

נעמה אתל נולדה וגדלה בקרית מלאכי. את יכולת השירה שלה היא גילתה במקרה בגיל שש כשהמורה למקהלה ביקשה מהתלמידים לשיר והיא פתחה את הפה. המורה נפעמה מיכולת השירה ואתל הבינה שהיא יודעת לשיר. מהר מאוד גייסו אותה למקהלת בית הספרשבה היא כיכבה כל השנים ובד בבד, כדי להשלים את התמונה, היא החלה לרקוד בלהקות מחול, בין השאר בלהקת ההורה של שלמה ממן, הכוריאוגרף של פסטיבל כרמיאל. כשהגיע זמן הגיוס, היה ברור לכל שהשירות יהיה בלהקה צבאית ואתל התקבלה ללהקת פיקוד דרוםואף שימשה המפקדת של הלהקה.

“מיד אחרי השחרור ניגשתיבפעם ראשונה בחיי לאודישן שמצאתידרך מודעה בעיתון”, היא מספרת.הבוחנים לא עמדו בקסם של הבחורה הכישרונית שעומדת מולם, שטומנת בחובה לא רק קול פעמונים אלא גם רקורד עשיר בריקוד, ואתלהתקבלה פה אחד ללהקת הבנות חמסה.

“הייתי חלק מהלהקה הזו במשך שנה וחצי”, משחזרת אתל,”וזה כלל הצלחהעם להיטים כמו ‘אתה חייב למות עלי’, ‘שיר החמסה’, ‘תן לי בדרבוקה’ועוד. עשינו פסטיגל, טלוויזיה, מופעים בכל הארץ ובקיצור, כל החבילה”.

אלא שהחגיגה הסתיימה מוקדם מהצפוי. הלהקה התפרקה, והאכזבה מסיום הפעילות בסמוך לסיום לימודיה לתואר ראשון במדעי ההתנהגות וניהול משאבי אנושגרמה לה לסגור כרטיס טיסה ללוס אנג’לס, להתאוורר קצת אצל משפחתה שגרה שם.אלא שאתל לא ידעה שנסיעת ההתאווררות תהפוך למשהו קבוע, וששם תפגוש את מי שעתיד להיות בעלה.

“כששמעו שאחת מחברות להקת חמסה מגיעות לעיר, יצרו איתי קשר ושאלו אם אוכל לבוא לשיר ביום הולדתו של ישראלי לשעבר”, היא מספרת. אתל לא רק עשתה את החלטורה, אלא גם זכתה בלבו של חתן השמחה, איש העסקים דודו מלכה שהתאהב בה עד כלות. תוך ארבעה חודשים הם נישאו, כאשר הוריהפגשו בו לראשונה שבוע לפני החופה.

מאז ועד היום הם חיים באושר ועושר ומגדלים שלוש בנות. “הבנות שלי מאוד אוהבות את ישראל ואת החופש”, היא מספרת, “הן הרבה יותר עצמאיות כאן ויכולות להסתובב לבד, דבר שלא קורה בארצות הברית”. פעם בכמה חודשים ולמשך כל הקיץ היא מגיעה לארץ להופעות עם ה”פסטיפאן” שייסדה, שכמו שאר התחנות המשמעותיות בחייה, גם אליו היא הגיעה במקרה.

 AVV_2720“זו התרומה שלי לישראל”

אתלכבר התמקמה בארצות הברית ונישאה שם, ובינה לבין עצמה האמינה שהיא מוותרת על החלום להיות על במה, אבל לאלוהים תוכניות משלו. יום אחד ביקשה להפיק לבתה הקטנה יום הולדת מהסרטים. היא התקשרה עם אחת מכוכבות הילדים בארץ, ביררה עלויות,הכוכבת נקבה מחיר, אתל הסכימה לשלם, ורגע לפני שהחוזה נחתםהיא תהתה אם הכוכבת, שגם ככה מגיעה לארצות הברית, תרצה להופיע לישראלים נוספים. הדיל נסגר, אתל כבר התחילה לעבוד על אולם גדול להופעה, אבל אז, ברגע האחרון, הכוכבת נאלצה לבטל את הגעתה, מה שגרם לאתל מצד אחד להפסיד המון כסף אבל מצד שנילהבין את הצורך שיש לישראלים בגולה לצרוך תרבות ישראלית ולהרים את הכפפה.

“ואז הבנתי שהכל בידיים שלי”, היא מספרת,”והחלטתי שאני מצילה את המצב ונותנת מענה לקהילה היהודית ההולכת וגדלה בארצות הברית.התחלתי ליזום פניות לכוכבי ילדים מישראל שיבואו ויופיעוכאשר במקביל הגעגוע לבמה התעורר מחדש, והצורך שלי להופיע גבר. שהרי עם כל הכבוד לכוכבים שאליהם פניתי, גם אני זמרת שיודעת להופיע”.

כך נולד ה”פסטיפאן” הראשון,מופע שכולל כוכבי ילדים ישראלים רבים כמו יובל המבולבל, משה דץ, הדוד חיים, עודד פז, טל מוסרי, מני ממטרה, פרופסור פוקס, רוי בוי, חני נחמיאס, עומרי רוטברד, מיכל צפיר ונוספים, שאותו אתל הפיקה מאל”ף ואת ת”ו,וגם משתתפת בו על תקן אחת הכוכבות.

המופע הראשון התברר כהצלחה גדולה וכל הכרטיסים נמכרו. כשהוא נגמר, אתל הבינה שהיא רוצה עוד והמשיכה לסיבוב הופעות גם בלוס אנג’לס ומיאמי, ותוך כדי כבר החלה לעבוד במרץ על המופע השני, “פסטיפאן 2”. אז היא כבר הבינה שיש לה משהו טוב ביד, ושמעבר לעובדה שהיא נהנית לעשות אותו, יש לו ביקוש. ההורים הישראלים היו מאושרים שסוף סוף יש מופע מושקע מהבית, מישראל, שמאגד את הנוסטלגיה שלהם ונותן לילדים הווי ישראלי שכל כך חסר בגולה. לכבודם השנה היא יצאה במופע “פסטיפאן”שהוקדש כולו ליומולדת 70 למדינת ישראל.

לא פשוט לנהל קריירה בהתכתבות מארצות הברית.מה מניע אותך?

“זה מאוד פשוט – הישראלים שחיים בגולה ומגדלים את ילדיהם, אמנם בתוך הקהילות היהודיות, הולכים ומתנתקים מההווי הישראלי. גם בתוך הבית שלי אני מקפידה להשריש ערכים ישראליים בבנות שלי. אני ובעלי פטריוטים, ומעבר למופע שאני ממשיכה להפיק, זו השנה החמישית ברציפות, אנחנו מעורבים מאוד בקהילה ומוזמנים בקביעות לאירועי תמיכה וכנסי תמיכה בישראל. הדור שלנו שגר פה, רובו תומך בישראל, מכיר את המסורת, חוגג חגיםוהעברית שגורה בפיו, אבל בכל הנוגע לילדים, אם אנחנו לא נחבר אותם לישראליות, זה מהר מאוד ייעלם. לא רק שהם לא יהיו ישראלים, לא יהיו לנו שגרירים בתפוצות שיתמכו בישראל. זו התרומה שלי לישראל. אני בטח לא אתעשר מזה מבחינת ממון אבל אתעשר מבחינת סיפוק”.

אפשר להתרשם בין השורות שכסף את לא מרוויחה מהעסק.

“נכון, אבל אני אמשיך לעשות את זה. כשאני ובעלי הבנו מה זה נותן לילדים של הישראלים פה הבנו שאין לזה מחיר”.

אז את עושה את ה”פסטיפאן”לשם שמים?

“זו האמת. זו האהבה שלי לבמה ביחד עם שליחות. אחד מחזק את השני. במציאות אני אדם ביישן. על הבמה אני אחרת לגמרי. אני חיה, נוצצת, זוהרת. הרי נולדתי לשיר. זה ביחד עם העובדה שהילדים פה מקבלים הווי ישראלי טהור, זו מבחינתי שליחות”.

 

“אני לא מוותרת על כלום”

כששואלים את נעמה אתל למה לה לצאת ולעבוד קשה כשהיא כבר מזמן הגשימה את החלום האמריקאי ואף למעלה מזה היא מסבירהש”אני וורקוהולית. עבדתי מאז ומתמיד. גם בתקופת חמסה למדתי לתואר, עשיתי חזרות והופעות והייתי מארחת במסעדה. אני רוצה להראות לבנות שלי שזה שיש כסף לא אומר שצריך להיות פרזיטים. שכל אחד צריךשתהיה לו תכלית בחייםולמצות את הפוטנציאל שבו, ורק ככה הוא יהיה מאושר. אדם שלא שואף לעולם לא יהיה מאושר. כסף לא קונה אושר. הוא קונה נוחות. בזכות הכסף אני יכולה לעשות מה שאני אוהבת, זה נכון. אבל אם לא הייתי עובדת כל כך קשה, כלום לא היה קורה. הכל במופע הזה שלי, הוא הבייבי שלי. תמיד אני אומרת שזה הבייבי הרביעי שלי. כשהבנות שלי היו קטנות חשבתי לעצמי מה ארצה ללמד אותן, ואחד הדברים שהיה ברור שאלמד אותן זה שאמא עושה גם וגם וגם ובזמן שנשאר לה היא עושה עוד”.

דמותה, כנעמה סופר על, נבחרה בקפידה ולא במקרה – מדובר בכוח הנשי,ואתל מעידה שהדמות נולדה כי היא מאמינה בה. “אמהות רוב הזמן אמביוולנטיות. רוב הזמן הן ישאלו את עצמן האם אנחנו אמהות מספיק טובות. אני החלטתי לעשות גם וגם. אני לא מוותרת על כלום. נכון, זה סופר קשה, אבל אנחנו אמהות סופר על ואנחנו נצליח והסיפוק יהיה שווה הכל. אז כן, בין הקריירה, לבעל, לילדים, לרופאים, לבישולים, להתנדבויות בבית הספר, לשיעורים עם הילדים -אני אמא נוכחת, כי אני בחרתי להיות. אני אמא במשרה מלאה. נכון, יש לי עזרה בבית, אבל אני ובעלי מגדלים את הבנות ואני מבשלת כי אני לא אוהבת שמבשלים לי ואפילו נשאר לי זמן להתנדב בבית הספר ולהפיק להם הצגות כבר שנה שנייה”.

היית חוזרת ללהקת חמסה?

“כיום הייתי מסכימה לחזור למופע איחוד אחד אבל לא מעבר לזה. אני כבר במקום אחר שאני מאוד אוהבת”.

 

10 עובדות על נעמה אתל

  1. היא לא עובדת בשבת ולא נוסעת בשבת.
  2. היא לא התחתנה עם כסף – את הכסף עשו בני הזוג אחרי הנישואים.
  3. אחרי הלידה הראשונה שלה, כשהבינה שיש לה המון חלב, היא ניגשה לבית החולים, ערכה בדיקות דם, ואחרי אישור שקיבלה היא שאבה ותרמה חלב לתינוקות במשך כל תקופת ההנקה שלה.
  4. מה שהפך לריטואלשחזר על עצמו גם בשאר הלידות. בתקופה הזו בעלה היה עונה לטלפון: “תנובה, שלום”.
  5. היא ובעלה לא מעשנים, ואסור לעשן אצלם בבית ואו בחצר.
  6. למרות הטיסות הרבות על קו ישראל-LA, יש לה חרדת טיסות קשה.
  7. אבא שלה אחראי על בניית התפאורה ב”פסטיפאן”.
  8. המופע מופיע בכל ספריות ה-VODשל הוט, יס, סלקום טי.וי ועוד וכבר מזמן עבר את המיליון וחצי צפיות.
  9. שמות הבנות שלה ושל דודו בעלה הם שני (11), דניאלה (10) וליה(6).
  10. ה”פסטיפאן” יוצא לבמות בארצות הברית כל שנה במרץ,וביולי-אוגוסטנעמה סופר על מגיעה עמו ארצה להופעות במשך כל החודשיים. בכל פעם שהיא מגיעה היא לוקחת את בנותיה איתהלארץ, ובעלה מצטרף לתקופה.

תגובות

להשאיר תגובה