יוצרת בצבע

רעיה לידר,  בת 52 (גרושה + 1, אחותו של הזמר עברי לידר) תושבת תל אביב חולה בטרשת נפוצה מזה כ- 33 שנים. כששרתה כחיילת קרבית בצבא, בגיל 19, יום אחד התעוררה בבוקר ולא הצליחה לראות כלום היה לה מסך שחור בעיניים. רעיה נשלחה מידית לבדיקה בבית חולים ולאחר מכן אושפזה בהדסה עין כרם. בבית החולים החליטו לעשות לה בדיקת ניקור מותני  (אז לא הייתה עדיין בדיקת MRI) שלא נתנה תשובה חד משמעית ואבחנו לה דלקת בעצבי הראייה עם חשד לטרשת נפוצה. גם תשובות הרופאים הייתה לא וודאית “אם תוך 5 שנים לא יקרה שום דבר משמעותי אז בעצם אין לך שום מחלה”, רעיה שוחררה מהצבא באותה התקופה על סעיף רפואי.

עברו להן חמש שנים שבהן היה לרעיה ברור שהיא חולה בטרשת נפוצה ובשנת 98′ עברה רעיה חמישה התקפים חזקים ,אחד אחרי השני, שכללו שיתוק של צד שמאל וימין ,אובדן ראייה ואובדן תחושת קור וחום.

אחרי סדרת ההתקפים הללו היה ברור לכל כי האבחנה החד משמעית היא שמדובר במחלת הטרשת הנפוצה.  כבר כמעט 3 עשורים שרעיה עובדת בתאטרון ה”קאמרי” במחלקת אבזרים ובזמנה הפנוי עוד מגיל מאוד צעיר היא מציירת. כיום מספרת רעיה כי ניתן להבחין בעבודות שלה איך השתנו חייה עקב המחלה וכיצד באמצעות האומנות היא מבטאת דברים יותר בוטים על ידי צבעים חזקים כדרך ריפוי. ” אני מוצאת שהטרשת חידדה לי את הצורך להביע את עצמי בהיבט הפלסטי, מספרת רעיה, היא משחררת אותי ממוסכמות, מקונפורמיזם ומהמיינסטרים. נותנת לי לגיטימציה לעוף בציורים שלי ועושה אותי יצירתית וחופשיה“.

עבודותיה של רעיה לידר מוצגות כעת בגלריית “הבית” שהקימה עמותת “הבית לחולי טרשת נפוצה” במדרחוב זיכרון יעקב, אשר מציגה לקהל הרחב מגוון יצירות אומנות של חולי טרשת נפוצה בתחומים מגוונים כגון: ציור, קדרות, צילום, פיסול, תכשיטנות, עיסת נייר, מוצרי סדקית ויצירות פרוזה. ושירה. הגלריה מהווה מיזם שאין כדוגמתו בארץ, המזמן מפגש בלתי אמצעי בין הציבור הרחב לעולמם של החולים, ההתמודדות עם המחלה והחיים בצילה, במטרה ליצור שיח ולפתוח צוהר אל עולמם של החולים בטרשת נפוצה.

גלריית “הבית”  לאומנים ויוצרים חולי טרשת נפוצה, רח’ המייסדים 43 (בחצר) מדרחוב זיכרון יעקב

פתוח לציבור הרחב לאורך כל ימות השבוע (כולל שבת) משעות הבוקר עד אחרי הצהרים טל 04-6257003

 

ציורים של רעיה לידר בגלריית הבית לחולי טרשת נפוצה צילום dsniel calin

2 הערות

להשאיר תגובה