הכירו את שירה גולן: זמרת נשמה, יוצרת ושחקנית. את אהבתה למוסיקה ולמשחק גילתה כבר כילדה, עת נהגה לשיר, לרקוד ולשחק במסגרות שונות ברחבי הארץ. לאחר שלמדה משחק בשלב מאוחר יותר, התברגה בתעשיית הקולנוע והתיאטרון ואף השתתפה בסרט זוכה פרס הדרמה הטובה לשנת 2005 – “קירות לבנים” ובסרטים נוספים כ”אין לה אלוהים” ו”מוכרחים להיות שמח”, אולם אל היצירה המקורית הגיעה רק בזמן הריונה בחודש התשיעי  עת התחילה להלחין מזמורים מספר התהילים, מה שהיווה את הבסיס לאלבומה הראשון .

שיר הנושא “האדם והאור” הוקלט לאחרונה בדואט עברי וערבי עם מרים טוקאן והשניים החלו לעבוד גם על מופע משותף וחדש. בימים אלה מקליטה גולן אלבום נוסף המוקדש כולו לשירת העצמה וחיבור לרוח האדם.

 


שירה, מתי גילית את המוסיקה לראשונה? מתי דבק בך החיידק?

“המוסיקה היתה בי מאז ומתמיד, עוד משחר ילדותי.אבי, יעקב גולן, היה זמר ונגן במשך שנים רבות, עוד הרבה לפני שהגעתי לעולם, כך שנולדתי לבית מוסיקלי ששומעים בו מוסיקה ללא הרף, ואבא שלא מפסיק לשיר ולנגן על קלידים או גיטרה.
אני זוכרת בעיקר את ה”ביטלס”, ובכל שבת בבוקר בקעה מהרדיו המשפחתי בהדיקות תוכנית הרדיו “צפיחית בדבש” עם דן כנר, ונחשפתי לאין ספור קלאסיקות של שנות השישים…
נולדתי עם ידיעה ברורה שאני רוצה לשיר. אני זוכרת את עצמי בכתה א’, שרה בכל טקס אפשרי בבית הספר ומתנדבת לכל פעילות שקשורה בבמה. בגיל קצת יותר מאוחר, השתתפתי במשך כמה שנים רצופות בפסטיבל שירי הילדים של העיר בה גדלתי. “זוכרת את הרגע המכונן בו אמרת לעצמך: “אני יוצרת” ?
את השיר הראשון הלחנתי כשהייתי בהריון עם בתי הבכורה תור (כיום בת 10) .  השינוי הפנימי והחיצוני שחל בי, גרם לי להתכנס פנימה אל תוך עצמי, הבנתי שעליי לעצור רגע ממרדף החיים ומהרצון “להראות”, שקעתי לשקט פנימי, ביליתי יותר זמן בבית, עם המשפחה וקראתי ספרות שעיניינה אותי, בין היתר נחשפתי לספרי קבלה כאלה ואחרים. מתוך כך נולד השיר “מזמור לתודה”, שיר שהלחנתי מתוך ספר תהלים (מזמור ק’). באחד מספרי הקבלה הוקדש פרק שלם המדבר על הריון ולידה, מן הסתם קראתי את הפרק הזה בעיון רב, ואותו המזמור הוזכר שם בהקשר לסגולה ללידה קלה. הלחן נבע ממני בחדווה וללא מאמץ, כאילו רק חיכה לצאת. היה זה פתח להבנה שאני גם ערוץ פתוח ללחנים, וכך בהתרגשות הלחנתי עוד מספר מזמורים. בהמשך הדרך, הרגשתי שאני רוצה לשיר את הסיפור האישי שלי, לחדור את מיימד הקדושה וההודייה ולספר גם את המציאות היומיומית שלי. מאחר וכשרון כתיבה תמיד היה לי, כילדה ביליתי כמה שנים טובות בחוג לכתיבה יוצרת, המילים של סיפור חיי הגיעו גם הן.”

את זמרת/שחקנית ואמא במשרה מלאהאיך מצליחה להסתדר?
“אני בטוחה שכל אמא עובדת מתמודדת עם אותו העיניין. איך לנהל בית לתפארת, משפחה וילדים וגם להיות אשת קריירה מצליחה. זה סידור לא פשוט אך בהחלט אפשרי. וזה משהו שאני עושה בהצלחה כבר עשר שנים, הילדים שלי נולדו לתוך עולם שלם של עשייה, מעולם לא חשבתי לרגע לעצור את ייעודי ואהבתי כדי לגדל את ילדיי. זו מעולם לא היתה שאלה. ואני גם לא מאמינה שזה נכון. להיפך, אני מאמינה שאדם צריך להגשים את עצמו. והעובדה שאני מממשת את עצמי, אהבתי וכשרוני, היא דוגמא ניפלאה שאני נותנת להם להגשים את עצמם. יחד עם זאת, ילדיי באים לפניי הכל, ואת הלו”ז שלי אני משתדלת לסדר אחרי שאני יודעת בוודאות את הלו”ז שלהם. לרוב זה מסתדר מצויין ובפעמים שזה “מתנגש” אני לוקחת עזרה. לשמחתי הרבה אמא שלי מפרגנת לי מאד והיא עוזרת בלי סוף. כך שהילדים עטופים בסבתא לתפארת. חייבת לציין שכל המשפחה מפרגנת ותומכת וגם הסבא והסבתא מהצד השני עוזרים לי מאוד.

ספרי לי על האלבום שהוצאת.
“האלבום שלי משלב בתוכו את השירים שהלחנתי מתוך תהלים לצד שירים מסיפור חיי. הוא כמו שילוב של רוח וחומר. סיפורי אהבה שחוויתי לצד הדרך הרוחנית שאני עושה. את העיבודים וההקלטות עשה באהבה רבה אלון אוחנה (שעבד עם אלונה דניאל, דקלה…)אשר יצר אלבום נשמה, מאין שילוב של אטניות ורוחניות עם נגיעות של רוק.”
כיצד נוצר החיבור עם מרים טוקאן לשירהאדם והאור“?
“את מרים טוקאן פגשתי לראשונה בפסטיבל הנשים “שאקטי”, ניתבקשנו לשיר יחד בערב שישי, במופע של קבלת השבת. החיבור ביניינו היה מיידי. אחד השירים הבולטים בערב הזה היה השיר “האדם והאור”, שיר מתוך האלבום שלי שאת מילותיו כתבה מטפלת הוליסטית מדהימה בשם גלילה אוהבת ציון. כשהלחנתי את השיר לראשונה היה לי חזון מאד ברור – אני רוצה לתרגם אותו גם לערבית ואנגלית ולשיר אותו בקונצרטים למען השלום והאחדות. והוא אכן תורגם לערבית ע”י עיטף עווד (אשה ערבייה שפגשתי בדרך, הפעילה רבות למען השלום). כפגשתי את מרים וניתבקשתי לשיר איתה, זה הרגיש כמו חלום שמתממש, הצעתי לה לבצע אותו בערבית לצידי, והיא נענתה בחיוב. התגובה של הקהל לא השאירה צל של ספק, והזמנתי את מרים לאולפן ההקלטות.
היום אנחנו עובדות על מופע משותף. ערבייה ויהודייה, שתי נשים מאותה האדמה, ששרות ללא עכבות, ללא שפיטה, שרות למען אחדות ושלום אמיתי בעיברית ובערבית!

מה את מנסה להעביר לקהל המאזינים?
“היום אני מבינה שמעבר לקול יפה ומרגש, אני מעבירה מסר מאוד עמוק של חיבור האדם לעצמו, לרוח שבו, לנשמה, לעולם שמעבר.
אני מאמינה ששינוי אמיתי, לעולם טוב יותר, מתחיל אצל כל אדם בתוך עצמו, אני באמונה שלמה לדרך הזו. כשהלחנתי לראשונה מתוך ספר תהלים, הסביבה הקרובה הרימה גבה, חשבו שאני חוזרת בתשובה. אני לא מתעסקת בעינייני דת, אני עוסקת ברוח, בהכרת תודה, ובעיקר בשורשים שלנו. חשוב לי שנדע להכיר בכוח הבריאה ולהיות בענווה מולה. מכאן באה הכמיהה לעשות מוסיקה למען השלום.
היכן ניתן לראותך מופיעה/משחקת?
“מעבר להופעות של האלבום שלי, שאת התאריכים ניתן למצוא באתר או בדף הפייסבוק שלי, אני  רצה עם המופע” קשובה לקולך”  – משיריה של הזמרת עופרה חזה. עפרה היתה אחת הזמרות האהובות עליי לאורך כל הדרך, היא השראה עבורי לזמרת שהצליחה בעולם תוך כדי שהיא שומרת על השורשים שלה.
אני שרה לצידו של שדרן הרדיו הידוע מולי שפירא במופע “בילוי נעים”, בו מספר מולי על חיוו התל-אביביים ואנוכי מבצעת שירים שהם נכס צאן ברזל בתרבות של ארצנו.
שרה לצידה של אורלי רוט שהינה ד”ר לפילוסופיה יהודית במופע “ברוח אחרת”  – סיפורים מהמקורות היהודיים, ניגונים ושירה ישראלית. את כל התאריכים ניתן למצוא באתר שלי shiragolan.com
מה השאיפה הכי גדולה שלך?
“השאיפה הגדולה ביותר שלי היא לשתף פעולה עם אומנים ויוצרים מכל העולם, לשיר יחד למען חיבור האנושות.
להשתמש בכוח של המוסיקה בכל הכוח”.

1 תגובה

להשאיר תגובה

*הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה