אילו היה חי היום, היה ג’ים מוריסון ( חבר כבוד במועדון 27 הידוע לשמצה) צריך להיות בן 72.

ג’יימס דאגלס מוריסון נולד בפלורידה בשנת 1943, הבכור בין 3 אחים ואחיות. כילד, נהג לנדוד ברחבי ארה”ב בשל משרתו הצבאית של אביו, וכנער חלם להיות במאי קולנוע ואף סיים תואר בקולנוע וצילום באונ’ UCLA.

כנער ובחור צעיר, מוריסון היה מרדן, כזה שמבדיל עצמו מהנורמות החברתיות, מתבודד, כותב שירה ופניני חכמה במחברת ולצערנו גם צורך סמים.


באונ’ פגש את ריי מנזרק, קלידן מחונן, שזיהה את כשרונו הווקאלי של מוריסון והשניים החלו ליצור מוסיקה יחד. הם צירפו את המתופף ג’ון דנסמור והגיטריסט רובי קריגר והקימו את להקת ה”דלתות” (The Doors). מה שהיה מיוחד בלהקה, מלבד הסאונד החדשני, זו ההתנסות המוסיקלית של חבריה במקצבים מערביים, מזרחיים ואתניים שרקמו יחד סאונד שהשפיע על דורות שלמים של מוסיקאים.

הלהקה, שהשנה מציינים 50 שנה להיווסדה, הפכה פופולארית מאוד והוציאה להיטים רבים, בהם Light My Fire, TOUCH Me,Hello I Love You, La Woman,Raiders On The Storm, The End, People Are Strange, Strange Days ועוד, הפכה סמל למרדנות ושבירת מוסכמות, עידוד לשימוש בסמים ולהחצנת המיניות, מה שהפך אותה למושא הערצתם של מיליוני בני נוער ברחבי העולם.

ב-1969 ועד 1971, הלהקה מיעטה להופיע בעקבות הדרדרותו הרבה של מוריסון ושקיעתו בסמים קשים, ומוריסון השקיע יותר בכתיבת שירה ופואמה ואף הוציא סמוך למותו ספר שירים (והקליט עצמו קורא בו) .

 

ב-2 ביולי 1971 בעת ששהה בפריז, נמצא מוריסון ע”י חברתו פמלה, ללא רוח חיים באמבטיה במלון בו שהה.

לאחר מותו הפך מוריסון סמל, מיתוס למרדנות ולאנטי ממסדיות.

 

תגובות

להשאיר תגובה