רשות הטבע והגנים מסכמת שנה. המנכ”ל שאול גולדשטיין ממליץ לתל אביבים לצאת לטבע ובהזדמנות חגיגית זאת הוא מודיע שיחנוך שביל אופניים לאורך כל הארץ, מבטיח לעודד את החרדים והערבים לטייל יותר. וגם איך חזר לבנון הירקון למים ומה צפוי לנו בחנוכה. רמז: גן ארכיאולוגי חדש בתוך הקריה

ניצלנו קצת זמן שהשמש החורפית ביצבצה לה בין העננים. עזבנו את הקפה, הקרואסון והאופניים החשמליות ויצאנו לטבע. בגן לאומי מקורות הירקון (תל אפק) חיכה לנו מנכ”ל רשות הטבע והגנים (עם קפה וקרואסון) כדי להסביר לנו למה כדאי לנו לצאת לטבע “אני חושב שברגע שאתה יוצא פעם אחת לאחד מהאתרים הנפלאים שלנו, אם תמיד תהיה הפעם הראשונה מני רבות. אנחנו מקיימים המון פעילויות בערבים ובבקרים כדי לעודד אנשים לצאת לטבע. אני חושב שאם מישהו שומע אותי עכשיו ועדיין לא יצא אז אני אומר לו שהוא פשוט מפספס וכדאי לכם לצאת לשטח. ההנאה מובטחת לכם”.

גולדשטיין מסכם חמש שנים ראשונות עם גידול של למעלה מ- 25% בין שנת 2012 לשנת 2016 במספר המטיילים הישראלים השנתי באתרי רשות הטבע והגנים. בשנת 2012 טיילו כ-5.3 מיליון איש באתרי רשות הטבע והגנים,ב-2016 מספר המטיילים הסתכם בכ-6.7 מיליון איש (ע”פ אומדן סוף שנה). לשנים הקרובות מבטיח גולדשטיין חנוכת שביל ישראל לאופניים מצפון לדרום שבחלקו כבר הושלם “ראינו שבכל מקום שהשלמנו את השביל זה מעודד את התיירות המקומית”. עידוד מגזרים נוספים לצאת לטבע כמו חרדים וערבים. גולדשטיין מספר שהוא רוצה להגיע לרמה גבוהה בכל הקשור לחניוני הלילה כמו מערכת קמפינג משוכללת וליצור גם מערכת הזמנות מתקדמת בשיתוף אתר בוקינג.

נחל הירקון שעובר באזור המרכז ותל אביב חווה בשנים האחרונות שגשוג ושיקום, אבל חלק מפרוייקט השקום קשור לדג קטן וחמוד בשם לבנון הירקון שהיה בסכנת הכחדה “אחרי עבודת מחקר של של המון שנים של פרופ’ מנחם גורן ” מספר ד”ר נעם לידר מנהל אגף אקולוגיה ברשות “הצלחנו להגדיל את האוכלוסייה בשבי ולשמחתנו עם השיקום הפיזי נמצאו מספיק מקומות טובים כדי להחזיר את הדג בזכות אותו שיקום שעבר הנחל”.

מזי מוסקוביץ’ מנהלת אגף הסברה ברשות סיפרה לנו על התוכניות של הרשות וגופים נוספים לקראת חג החנוכה “זו השנה השלישית” היא אומרת “שאנו מקיימים את שבוע המורשת בחנוכה שהוא חג מורשת בשיתוף גופים נוספים שיקיימו פעילות ענפה בעשרים וחמישה אתרי מורשת בכל הארץ”. לתושבי המרכז צפויה הפתעה “רשות העתיקות תיפתח גן ארכילוגי ללא תשלום במחנה רבין (הקריה) כך גם מחנות של משרד הבטחון”.

 

פעילויות במרכז :

גן ארכיאולוגי במחנה “רבין” (הקריה)

מחנה “רבין” (הקריה) פותח את שעריו למבקרים בגן הארכיאולוגי החדש, ומציע סיורים ללא תשלום במבנים המשוחזרים מימי המושבה הטמפלרית “שרונה”, לצד הסברים על מחנה “רבין” ומורשתו.

כמה? הסיורים ללא תשלום. יש להירשם מראש בטל: 03-5699207

איפה? מחנה “רבין” (הקריה)

מתי? יום ב’, 26.12.2016 בין השעות 9:00 – 16:00. הכניסה מותנית באישור ובהרשמה מראש.

להרשמה ופרטים נוספים: 03-5699207 (ההרשמה פתוחה עד 22.12.2016). מספר המקומות מוגבל. לא תותר כניסה עם כל כלי רכב או עם נשק.

בית העצמאות

יהודה המכבי מגיע לתל אביב בשנת 2016 לחפש אחר מטמון ייחודי ונדיר שהוטמן שם לפני 2000 שנה. יהודה מאוד נרגש ומתרשם מהשפה העברית המדוברת ברחובות, מהאור הנפלא השוטף את העיר ומהעצמאות של המדינה היהודית הקטנה, אבל הוא זקוק לעזרת הילדים בכדי למצוא את האוצר שנעלם! באמצעות משחק משימות אינטראקטיבי בטלפון הנייד, נצא למרוץ בו נגלה את הקשר שבין מגילת העצמאות לחג החנוכה וכמובן למדינה היהודית. יחד נחקור את ערכיה, מסמכיה ומנהגיה של החברה העברית בארץ ישראל ושל חג האורות. בסיום הפעילות נבקר באולם ההכרזה ונדליק נר חנוכה יחדיו. והפתעה מתוקה לכל משפחה!

כמה? עלות לילד: 40 ₪  עלות למבוגר: 25 ₪

בית העצמאות, רח’ רוטשילד תל אביב

מתי? 26-30.12.2016, ימים שני עד שישי, בשעה 10:30. בהרשמה מראש.

לפרטים: 03-5106426

מוזיאון ההגנה

סיור במיצג “חנוכיית הגבורה”: שמונת הנרות יוקדשו לגיבורי ה”הגנה” בתקופת פעילותה – מתל חי ועד מלחמת העצמאות – אליהו גולומב, אלכסנדר זייד, יוסף טרומפלדור, יצחק שדה ועוד. השמש יוקדש לגיבור בן זמננו.  סיור “נקודות אור”: סיור שיכלול הפעלות:  איך פועל ההליוגרף (איתות בעזרת אור השמש), פענוח כתב מורס, ודגשים ברוח  החג – אור וגבורה. הילדים יוכלו לעזור ולפתור כתב חידה המקשר בין החנוכייה לתצוגת המוזיאון.

כמה? 15 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד

מתי? 25-29.12 כ”ה-כ”ט בכסלו תשע”ז. סיור חנוכיית הגבורה בשעות 11:00, 12:00.

סיור נקודות אור בשעות

בין השעות: 13:00, 14:00.

שדרות רוטשילד 23 תל אביב

לפרטים: יש להירשם מראש לסיורים בטלפון 03-5608624 או במייל [email protected]

http://www.mod.gov.il/museums

מוזיאון האצל בתש”ח

בכל יום מימי החנוכה נקיים סיורים מודרכים לכל המשפחה בסימן “מכתב אל העבר”- נספר את קורותיו של הארגון הצבאי הלאומי בתקופת מלחמת העצמאות תוך הפניית זרקור על דמויות משמעותיות בתולדות המחתרת שגילו כוח מנהיגות וגבורה יהודית בתקופת המאבק להקמת המדינה. בסיום הסיור יתבקשו המשתתפים לבחור דמות אחת איתה הזדהו במיוחד ולהתכתב עמה. בשיאו של כל יום פעילות, נפגיש את הקהל עם דמויות מן ההווה- גיבורי ימינו המייצגים את אותם ערכי מסירות, מנהיגות, גבורה, הקרבה ועוצמה אישית שבאו לידי ביטוי בדמויות מן העבר, כפי שהדבר נגלה לנו מכתביהם האישיים (מכתבים, יומנים, ספרים ומסמכים היסטוריים). כמיטב מסורת החג, הקהל יוזמן להדליק עמנו נרות חנוכה. עדות אישית- יוסק’ה נחמיאס: לוחם אצ”ל לשעבר, שנתפס על ידי הבריטים וניצל מהוצאה להורג, מספר מזווית אישית על הקרבות והמבצעים בהם השתתף. הצגה “אסא סיפורו של גיבור” מאת תיאטרון נדודים- סיפורו האמיתי של לוחם האצ”ל יעקב שרצקי מסופר מפי נכדו נפתלי פוקס בהצגת יחיד סוחפת ומרגשת לכל המשפחה. מפגש אישי: “ממחתרת למלחמה גלויה- תכנון צבאי ובניין הכוח של צה”ל”- סגן ראש מנהלת טנק המרכבה במשרד הביטחון אלוף משנה גיא פאגלין על אביו, קצין המבצעים של האצ”ל עמיחי פאגלין “גידי”.

“אמהות הבזלת- גבורה יהודית בימיםההם בזמן הזה” – סיפורה של חגית ריין ששכלה את בנה, בניה ריין ז”ל במלחמת לבנון השנייה, לצד סיפורה של רבקה גרבובסקי ממשמר הירדן.

כמה? 15 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד

מתי? ימי חנוכה 26-29.12.2016

איפה? רחוב נחום גולדמן 2 (גן צ’ארלס קלור) תל אביב

לפרטים: 03-5177180, ​http://www.mod.gov.il/museums

לעוד פעילויות באתר

http://www.moreshet2016.co.il/center-activities.html

 

פרטים נוספים באתר

 

תגובות

להשאיר תגובה