זה מסובך : האיש שיעזור לכם להתמודד עם בעיות כלכליות

הסתבכות כלכלית, או פשיטות רגל הם חוויות כואבות, לעיתים טראומתיות ומשנות חיים , שכדי להתמודד אתן צריך תמיכה של אנשי מקצוע הטובים ביותר. עו"ד עופר פרץ, המוכר כעורך דין לפשיטת רגל, הסדרי חובות והוצאה לפועל מספר בבראיון מיוחד על עבודתו, למה דווקא אירוע שכזה יכול להיות פריצת דרך להצלחה ואיך הוא מכיל את הצרות של האנשים

עו"ד עופר פרץ. צילום פרטי

עופר פרץ, עו”ד מצליח מהבולטים באזור חיפה והצפון, המוכר כעורך דין לפשיטת רגל, הסדרי חובות והוצאה לפועל לאחרונה פרסם פוסט שתפס אותי “נשען לאחור ומביט לחלון לרחש עלים, עצים ופרחים, נחל שופע ומעיין נובע, פירות העונה, דגים וצבים…טבע באמצע העיר..- פרץ משרד עורכי דין, רח’ בר יהודה 43 חיפה” . הרי דרך בר-יהודה זו הדרך הראשית המחברת מצומת הצ’ק פוסט לצומת המשטרה בחיפה, איפה לעזאזל יש שם בועת טבע קסומה כמו זו שהשתקפה מהתמונות שעו”ד עופר פרץ שיתף, תהיתי לעצמי, ולמה שעו”ד יחליט למקם את משרדו במקום כזה, מה עם המראה הנוצץ והיוקרתי שמשרדי עורכי דין מבקשים לשדר. החלטתי לבדוק זאת מקרוב וקבעתי פגישה עם עו”ד עופר פרץ.

הגעתי לרחוב בר יהודה 43 בחיפה ופניתי ימינה מתחת לגשר גדוד 21 לכביש שרות. לצדיי הדרך מיתמר שרידי מפעל הזרע הישן,  מחסנים שחלקם עזובים וחומה אפורה ארוכה וגבוהה המחברת ביניהם. רק שלט מעל שער ירוק העיד שהגעתי למקום הנכון. נכנסתי פנימה ונדהמתי לגלות מתחם ירוק רחב ידיים, עשיר בעצי פרי ובפרחים ססגוניים, במרכזו ניצבה פרגולה עם ספסלים שנראתה כפינת המתנה של ספא . ממול, מבעד לדלת בלגית רחבה, ראיתי את עו”ד עופר פרץ. מזכירתו יצאה לקראתי בחיוך והובילה אותי פנימה.

המשרד שרהיטיו נבנו מעץ ליבנה מלא בעבודת יד בהזמנה אישית, שידר רוך וחמימות יוצאת דופן ביחס למשרדי עורכי דין אחרים שבהם ביקרתי. התיישבתי מול עו”ד עופר פרץ. “עופר, נעים מאוד” אמר ולחץ את ידי. לא יכולתי להתאפק ומיד שאלתי : מי אתה עו”ד עופר פרץ ? אתה נראה לי עו”ד לא שגרתי. עופר חייך וענה: “האמת שלא חשבתי שאהיה עורך דין כלל. את התואר במשפטים עשיתי כשהייתי חבר הנהלה העולמית בתנועת בית”ר לשם השכלה בלבד. לא חשבתי שמתאים לי להיות עורך דין, לכן את ההתמחות התחלתי רק 5 שנים לאחר סיום הלימודים, למזלי התקבלתי כבר בראיון הראשון למחלקה משפטית בעירייה. מאז למדתי להתאים את העיסוק לאופיי ולא להיפך, הנטייה שלי להזדהות עם החלש כבר מצעירותי הובילה אותי להתמקד בהגנה על “חייבים”, אשר רובם הסתבכו בתום לב ומוצאים עצמם נרדפים על ידי נושים, מחוסרי כל.

ההתמחות שלי בחובות החלה לפני כעשור כמנהל מחלקת הוצאה לפועל במשרד גבייה גדול. בהמשך, בשנת 2008 בעקבות המשבר הכלכלי הקמתי מחלקה לפשיטות רגל ופירוקים שעסקה בתיקים מורכבים, בעלי חשיבות כלכלית, בעיקר כמיצג נושים או בעלי תפקיד (נאמן, מנהל מיוחד, מפרק) אך גם כמייצג חייבים .

כאשר הקמתי את המשרד בחיפה החלטתי לנצל מעתה את הניסיון שלי בעיקר בטיפול ב”חייבים”. הגנה על “חייבים” זו שליחות בעייני. אני מאמין שאין אדם החסין מפני הסתבכות כלכלית ולפעמים נסיבות החיים ניצבות מולך באופן שאין לך עליהן שליטה, כך שכל אדם זכאי להזדמנות שניה.

הניסיון לימד אותי שכל לקוח והסיפור המיוחד שלו, שהסתבכות כלכלית היא לא “פשע” ולא מילה “גסה” אלא חלק מהגלגל הקפיטליסטי המערבל בתוכו תהפוכות אנושיות, הרי כמעט כל המצליחנים הגדולים לפני הפריצה הגדולה התאוששו ממשבר קשה וכנראה שהיכולת הזאת להתאושש ולעמוד חזרה על הרגליים היא שהפכה אותם ראויים להצלחה הגדולה באמת.

מניסיוני הרב אני יודע שיש אין סוף סיבות  שעלולות להוביל להסתבכות בכלכלית, לפעמים רגולציה שמוחקת ענפים שלמים, או חלילה כתוצאה ממחלה או מוות של אחד השותפים או המנהלים, כתוצאה ממעילה, מעוקץ, מגניבה, כתוצאה מתחזיות שלא התממשו, משינוי כיוון של השוק, מכניסת מתחרה חדש, משינוי טכנולוגיות, כתוצאה מחילופי דורות בעסק משפחתי, ממיתון כלכלי ופשיטת רגל של לקוח גדול, מלחמה, שריפה או סתם כתוצאה מכך שהעירייה הציבה מסביב לבית הקפה החדש חומה מפח לצורך עבודות תשתית, ואינסוף סיבות שיכולות פשוט לקרות לכל אחד.

הטיפול ב”חייבים” דורש הבנה והתייחסות כוללת מעבר לטיפול המשפטי, לא רק בשל מצבו הרגיש של החייב אלא מעצם תכליתו של ההליך, כהליך שיקום המתנהל בדומה לתוכנית “אימון” , דורש מהחייב פיקוח, דיווח וניהול כלכלי מסודר ומתועד. חלק מהחייבים על רקע התמודדות עם תחושת הכשלון ורגשות האשם נאלצים להתמודד עם משבר המתפשט לעיתים גם למישור האישי והנפשי, התא המשפחתי, הזוגיות והחוסן הנפשי עומדים למבחן, המאבק על הפרנסה ושמירה על התא המשפחתי אינם משימה קלה.

מכאן, שהטיפול בחייב בעייני הינו טיפול הוליסטי המאפשר לחייב בסופו של דבר להתחיל מחדש. בתהליך זה כימיה ותקשורת טובה עם עורך הדין חשובים על רקע מצבו הרגיש של החייב המצוי במשבר , על הרקע הזה חשוב היה לי שהמשרד ישכון במקום בו שוררת שלווה ורוגע ושהאווירה במשרד תעניק תחושת חמימות ובטחון. בשל כך קיבלתי החלטה אסטרטגית שאני לא מתכוון להקים בית חרושת על חשבון הליווי והקשר האישי עם הלקוחות לכן קיבצתי סביבי צוות מגובש ומקצועי.”

“אגב, שלווה ורוגע מבחינתי מתחברים למים כמובן, בוא וראה” אמר וקם ממקומו מוביל אותי לחצר האחורית במתחם. שם להפתעתי נגלה מעיין פסטורלי בינות עצי אקליפטוס וקני סוף . מדובר במעיין נובע ממעמקי האדמה שמימיו מתמזגים לנחל ששמו “עין סעדי” שפירושו בערבית נחל השמחה/האושר. כשהתקרבנו לגדת הנחל מיהרו אלינו להקות דגים צבעוניים והמוני צבים בגדלים שונים בשאיפה לקבל מאתנו קצת פירורי לחם. עופר הסביר “לכאן אני מזמין את לקוחותיי להתנתק לרגע מהמציאות הקודרת שלהם כדי לקבל פרספקטיבה אחרת, ואת עצמי כדי להירגע ולהיטען בכוחות מחודשים.

איך אפשר להכיל את כל הצרות של כל כך הרבה אנשים ? שאלתי ועופר ענה בצניעות : ” זה האתגר הכי גדול בעבודה שלי. צריך תמיד למצוא את האיזון העדין והנכון בין גילוי אמפתיה למצוקות הלקוח ובין מבט מרוחק המאפשר להעניק טיפול מקצועי כמו גם לאזן בין גישה עדינה ומחבקת למול אסרטיביות וקשיחות שמטרתה לכוון את הלקוח להתנהלות נכונה. מעבר לכך, הוסיף, כדי לשמור על עצמי אני מתרגל מדיטציה טרנסנדנטלית פעמיים ביום המגבירה ריכוז, יצירתיות ונוכחות שקטה שמאפשרים עשייה ממוקדת ונכונה.

לסיום, מה היית מאחל לעצמך, שאלתי  “כוחות ובריאות להמשיך ולעשות את מה שאני עושה ושאצליח לפנות יותר זמן עם אשתי והילדים ואם זה לא יותר מידי לבקש, אז שאפסיק לעבוד בימי שישי כדי שאזכה להוציא את האופנוע שלי לטיול.”

 

לפרטים נוספים כנסו לאתר – משרד עורכי דין פרץ

4 הערות

להשאיר תגובה