מאחורי סיגריות מגולגלות עומדים שפע של מיתוסים שמנסים להשקיט את מצפונם של מעשנים שזנחו את הסיגריות הרגילות לטובת האופציה הזולה יותר. לקראת “יום ללא עישון” שמצוין השבוע בארץ ובעולם אספנו כמה מיתוסים שמגלגלים מספרים לעצמם

האם סיגריה מגולגלת היא בריאה יותר? האם המעבר לטבק גורם לעשן פחות? לד”ר יעל בר-זאב, מומחיתבבריאותהציבורומנהלתהמרכזלמניעהולגמילהמעישוןבחטיבהלבריאותבקהילהשל הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, יש כמה מיתוסים לנפץ לקראת “יום העישון הבינלאומי” שמצוין השבוע.

מיתוס מספר 1:

“טבק לגלגול מסוכן פחות מסיגריות רגילות”

לא נכון. אחד הדברים שאנשים רבים לא יודעים הוא שבטבק עצמו, בתוך הצמח הטבעי, יש הרבה חומרים מזיקים.צמח הטבק סופח את כל מה שנמצא באדמה ולכן הוא גםסופח את החומרים המזיקים שנמצאים בחומרי ההדברה.עובדה נוספת שנוטים להתעלם ממנה היא שהצמח עצמו מכיל, באופן טבעי,את הניקוטין הממכר. יתר על כן: היות שבתהליך הייצור צריך לייבש את העלה, מוסיפים אליו חומרים רעילים נוספים שצמח הטבק סופח אליו. מכאן שטבק הוא טבק, בין אם זה טבק מגולגל או טבקסיגריה שמיוצרת על ידי חברת הסיגריות.

 מיתוס מספר 2 :

“סיגריותמגולגלותגורמות פחות למחלות”

לא נכון. סיגריה מגולגלת מזיקה לבריאות באותה מידה כמו סיגריה רגילה ויכולה לגרוםלאותםסיכוניםבריאותייםכוללסרטן, שבץ, מחלת לבוריאה, אימפוטנציה, עקרות ואפילו פגיעה בכלי הדם של הגפיים עד כדי צורך בקטיעה. למעשה, הפילטרים של הסיגריות המגולגלות הם קטנים יותר, והמשמעות היא שבסיגריה מגולגלת הפילטר מסנן עוד פחות ממה שמסנן הפילטר של סיגריה רגילה, כך שהתוצאה טובה פחות.

מיתוס מספר 3:

“עישון סיגריה מגולגלת הרבה פחות ממכר”

לא נכון. למעשה, שני סוגי הסיגריות מכילים את הטבק המכיל בעצמו את הניקוטין הממכר. אין הבדל ברמות ההתמכרות בין סיגריה רגילה לסיגריה מגולגלת.

 מיתוס מספר 4:

סיגריה מגולגלת מסבה נזק דומה לסיגריה רגילה

נכון.חלק מהנזק העיקרי של הסיגריות נובע מתהליך השריפה. בהתאם לכך,הרי שבאופן עקרוני טבק ללעיסה מזיק פחות מאשר טבק שמעשנים אותו, וזאת מפני שבמהלך לעיסת הטבק לא מדליקים אותו ולא שורפים אותו כלל. טבק בלעיסה מסב לרוב נזק בעיקר לחלל הפה. ברגע שמדליקים את הסיגריה, ולא משנה איזו סיגריה זו, בין אם היאמגולגלת או אחת מוכנה, תהליך הבעירה מייצר חומרים מזיקיםכמו פחמן חד חמצניהמוריד את יכולת החמצן להגיע לגוף בצורה טובה, ולכןאנשים מעשנים סובלים מרמות נמוכות יותר של חמצן בגוף לעומת אנשים לא מעשנים.

האנלוגיההטובה ביותר לכך היא שזה לא משנה אם אתה נופל מקומה 15 או מקומה 20, אתה עדיין תמות. לכן לא משנה אם אתה מעשן סיגריה מגולגלת או סיגריה רגילה–שתיהן יגבירו בצורה ניכרת את הסיכון שלך למות מוקדם יותר ולחלות במחלות כרוניות קשות.

מיתוס מספר 5:

הטבקלגלגול הוא טבעי וטהור יותר

לא נכון. בדומה לסיגריה רגילה, טבק לגלגול מכיל קרוב ל-4,000 כימיקלים רעילים אשר רבים מהם מסרטנים ומרעילים כמו קדמיום(מתכת רעילה ביותר בשימוש בסוללות), פורמלדהיד(רעיל מאוד ומשמש לשימור גופות), אמוניה(נמצא בנוזלי ניקוי חזקים ומוסף לטבק על ידי חברות הטבק כדי להגביר את ההתמכרות), בנזין(משמש כממס בדלק), ציאניד(מזהם תעשייתי) וארסן(רעל קטלני שנמצא בחומרי הדברה).

מיתוס מספר 6:

הגלגולגורם לעשן פחות סיגריות ולכן הנזק הבריאותי מופחת

לא נכון. האמת היא, שאם אדם מעשן הוא מעשן. אין דבר כזה סיגריה בטוחה, ועל ידי עישון סיגריות מגולגלות אתה עדיין חושף את עצמך ל-4,000 כימיקלים רעילים,ולא משנה כמה אתה מעשן. ההבדל היחיד הוא שהגלגול לוקח זמן, ולכןאנשיםנוטיםלעשןפחותסיגריותאםהםרקמגלגלים. מנגד,לא הוכח שהפחתת כמות הסיגריות מועילה לבריאות,כי המעשן מכור לכמות מסוימת של ניקוטין שהמוח שלו חייב לקבל, ואם הוא מפחית מכמות הסיגריות שהוא רגיל לעשן, הוא יעשן את הסיגריות הנותרות בצורה שתאפשר לו להפיק מהן יותר ניקוטין,כמו באמצעות שאיפות עמוקות יותר, עישון הסיגריה עד הקצה וכו’. בפועל,המוח דורש כמות מסוימת של ניקוטין,והאדם יעשן בצורה לא מודעת כדי לספק לעצמו את הכמות הנדרשת.

 

מיתוס מספר 7:

משום שלא מוסיפים לטבק “חומרי בעירה” הוא פחות מסוכן

לא נכון. מי שמגלגל את הסיגריה לוקח שאיפות חזקות יותר ועמוקות יותר על מנת שהסיגריה המגולגלת לא תיכבה. המשמעות היא שאיפה רבה יותר של רעלים לריאות והתוצאה כמובן מזיקה יותר.

 

תגובות

להשאיר תגובה