על נפלאות הוודקה

רגע אחרי השקת וודקה טיטו’ס בישראל, MD International, John McDonnell מספר הכל על הוודקה שכבשה את העולם וכעת מתעדת לעשות מהפיכה בישראל

האם אתה יכול לספר איך הכל התחיל? אני מבין כי המייסד של וודקה טיטו’ס היה בעסקי הנפט לפני קבלת זיקוק וודקה. איך זה קרה?

“המייסד של וודקה טיטו’ס בעבודת יד, ברט ‘טיטו’ בוורידג’, הוא יליד טקסס ויזם. טיטו נולד בסן אנטוניו ולמד באוניברסיטת טקסס באוסטין, שם הוא קיבל תארים בגיאולוגיה וגיאופיזיקה והחל את חייו המקצועיים כגיאופיסיקאי, שעבד ברחבי העולם בתעשייה. בתחילת שנות ה-90, הוא נהנה לזקק וודקה בזמנו הפנוי, ויצר כמויות קטנות של וודקה שאהב עבור חברים. טיטו צפה במבשלות, יקבים ומזקקות בוטיק שהחלו  לצוץ באותה תקופה ברחבי הארץ, וחזה כי הצעד הבא יהיה אימוץ של אותם מקומות שהתרכזו במוצרים בעבודת יד בתעשיית האלכוהול. טיטו החל לבחון את עצמו והעריך מחדש את הקריירה שלו ואת נתיב חייו, כשהוא לוקח בחשבון את אותם דברים בהם היה מיומן ביותר כל החיים, לצד אלה בהם הוא חש שממלאים טוב יותר את תשוקותיו. הוא זיהה שהוא נמשך לפגישה עם אנשים חדשים, נהנה לייצר אלכוהול מעודן, ושיש לו כישרון אמיתי למכור. טיטו החליט לעשות שינוי בחייו, ליצור את חברת הוודקה שלו ולעשות את מה שהוא אוהב יותר וכך להישאר נאמן לכשרונותיו. בשנת 1997 החל טיטו בתהליך השגת ההיתרים בטקסס, כדי לקבוע את זכותו החוקית לפתוח את המזקקה הראשונה במדינה. ללא משקיעים או כל הכשרה פורמלית ובתקציב זעיר, טיטו הסתמך על כרטיסי אשראי, והחל להריץ את הרעיון שלו. עם צוות קטן ומסור, עם רעיון הייצור הידני, ועם חברים שעזרו לו לבנות את צריף המזקקה הראשון שלו, הוא הפך את החלום למציאות והפך לחלוץ בעולם המיקרו-זיקוק. טיטו עבד יום ולילה, מזקק וודקה, מבקבק ידנית יד, מבריג פקקים על בקבוקים ומדביק תוויות נייר. לקח לחברה יותר משמונה שנים כדי להתחיל לראות רווחים. כיום, וודקה טיטו’ס בעבודת יד מעוטרת בפרסים והפכה להיות הוודקה הנחשקת והאהובה ביותר על רבים.”

אתה משווק וודקה בעבודת יד – מה זה אומר לגבי תהליך הייצור?

“וודקה טיטו’ס מיוצרת עד עצם היום הזה לפי אותו מתכון ועם אותה גישה ארטיזנלית ‘כפי שהיתה כשיוצרה לראשונה באוסטין טקסס בשנת 1997.כאשר פתח טיטו את מזקקת הבוטיק שלו, הוא חיפש בספרייה אחר ספרים על תהליך הזיקוק והשיפור של השיטה בעצמו. הוא התעמק בתצלומים מתקופת היובש כדי לאסוף ידע עבור תכנון הציוד שלו. המשימה שלו היתה ליצור וודקה חלקה מאוד, כי כולם, מהמומחים לוודקה ועד לאלה ששותים אותה ביומיום, יאהבו ללגום אותה. לכן הוא בחר לזקק את הוודקה שלו מתירס, כי הוא האמין שמוצר זה ייצור את הוודקה עם הסיומת החלקה ביותר שאפשר. יתרון נוסף של התירס הוא יצור באופן טבעי של וודקה ללא גלוטן. טיטו השלים את המתכון מבוסס התירס שלו על ידי שימוש בדודי זיקוק מסורתיים, כמו אלה בהם מייצרים את המאלט ויסקי או את הקוניאק הצרפתי המשובחים. עדיין שיטות החלים על הסקוטש מאלט משובח הקוניאק הצרפתי הגבוה ביותר. כל זה יצר וודקה חלקה ללא תחרות עם הביטוי הנקי ביותר של האלכוהול ואחד מסוגי הוודקה היחידים שאפשר לשתות נקי ללא תוספות. טיטו נשאר נאמן לשורשיו מאז ועדיין משתמש באותן שיטות זיקוק בכל זיקוק של וודקה במזקקה שלו. הצרכנים מכירים בזמן ובמיומנות שמשקיע טיטו ביצירתו ומעריכים את המוצר בדרך בה טיטו מציג אותו, פשוט, מכובד ונמכר במחיר הוגן. וודקה טיטו’ס בעבודת יד היא ה-וודקה בעבודת יד המקורית של אמריקה. גישה זו של אמני עבודת יד עוררה מהפכה בתעשייה ופתחה את הדלת למאות מיקרו-מזקקים אחרים ברחבי הארץ.”

איך אתה מסביר את ההצלחה של וודקה טיטו’ס בקרב דור המילניאלס ודור ההיפסטרים? האם הם הדור שהתעייף כבר מלשלם עבור מותגים יקרים? האם בגלל זה הם יכולים להתחבר עם בקבוק שנראה פשוט יותר?

“התווית הצנועה של המותג היא עדות לגאווה ולביטחון של טיטו במוצר שלו. הבקבוק המעוצב בפשטות פותח על ידי טיטו בשלבים המוקדמים של פיתוח המותג והוא מתכוון לשמור את זה ככה, בין השאר כדי להישאר נאמן למותג אבל גם כדי לא להגיע לעלויות מיותרות לאנשים עבורם הוא מייצר את הוודקה שלו. אנחנו מעדיפים לייצר בקבוק פשוט יותר ולהשקיע את כספנו בוודקה עצמה. וודקה טיטו’ס, שנוצרה בשחר תנועת ייצור המוצרים בעבודת יד, עשתה על צרכניה את הרושם הרצוי של יושר וכנות וכשהצרכנים מגלים את זה הם מתחברים אל הוודקה בכל מקום בעולם.  כתוצאה מכך, הhא הפכה במהירות למותג גלובלי. טיטו חסך לציבור את הקישוטים הסקסיים ואת מסעות הפרסום הנוצצים, והשאיר לצרכנים לגלות ולטעום את ההבדל בעצמם, ללא כל הפירוטכניקה מסביב. טיטו הסתמך על “מפה לאוזן” של הצרכנים כדי להתקדם, וביקש מחברים שנהנים מהמוצר לספר ל-20 מחבריהם הקרובים ביותר על הוודקה, וכפי שהוא אומר, “keep this thing rolling.”

מהו המשקה האהוב עליך משלך?

 “אני שותה רק את טיטו’ס והמשקה האהוב עלי ביותר הוא טיטו’ס על קרח.”

 

תגובות

להשאיר תגובה