מאות מפגינים הפגינו בסמוך לקרית הממשלה בדרישה להכרה רשמית של המדינה בסוגיית ילדי תימן החטופים “דורשים לספק תשובות לאלפי משפחות” צעקו נציגי המשפחות. ח”כ נורית קורן יו”ר הועדה לחקר העילמות ילדי תימן “אפעל לקידום הצעת חוק לפתיחת קברי ילדי תימן לצורך זיהוי גנטי”.

עמותת עמר”ם הפועלת להכרה רשמית של המדינה בפרשת העילמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן קיימה הפגנה במטרה לעלות את המודעות לנושא :”בחרנו לקיים את ההפגנה במהלך עשרת ימי תשובה וימים ספורים לפני יום כיפור משום שמדינת ישראל חייבת לספק תשובות לאלפי משפחות יוצאות תימן, מזרח ובלקן אשר ילדיהם נחטפו ע”י הממסד הישראלי. מבחינתנו התהליך מתחיל בכך שהמדינה תכיר בפשע שבוצע ותתנצל בפני המשפחות על העוול הנוראי שנעשה להן”

במהלך ההפגנה נשאו קרובי משפחות של ילדי תימן שנעלמו נאומים בהם סיפרו על קרוביהם “בשנת 1953” סיפר יוסף כהן “דודה שלי רחל נחטפה בבית החולים תל השומר כשהייתה בת שנתיים ימים”. כהן מספר כי סבו וסבתו שהשתכנו במעברה באשקלון התארחו בשבת באור יהודה “רחל הקטנה סבלה מכאבי בטן וכשהיא הגיעה לבית החולים אמרו לסבתי שצריכים לעשות לה שטיפת קיבה אבל מכיון שלא ניתן לעשות זאת בשבת בקשו ממנה להשאיר את בתה עד ליום ראשון. הם לא הסכימו שהיא תישאר עם הילדה וכשהיא חזרה בבוקר המחרת נמסר לה שהילדה נפתרה. כמובן שלא הראו לה גופה או תעודת פטירה.מה שמוזר הוא שאחרי 18 שנים היא קיבלה צו גיוס עם משטרה צבאית שביקשה לגייס אותה מה שאומר שהיא לא מופיעה כנפטרת במסמכי משרד הפנים”.

כהן מספר שעד היום הם לא עלו על עקבותיה של רחל “כמוה יש עוד אלפי סיפורים חלקם הצלחנו לאתר בזכות בדיקות די אן איי”.

ח”כ נורית קורן (הליכוד), יו”ר הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן הגיעה גם היא להפגנה.”פרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן הפכה לחלק ממני” היא כתבה לפני בעמוד הפייסבוק שלה “עם תחילת כהונתי כח”כ הצבתי לעצמי כמטרה לפעול למען המשפחות, להביא להכרה ממסדית מלאה ולחשוף את האמת בפרשה.לאחרונה הגשתי הצעת חוק לקריאה ראשונה בה יזמתי לפתיחת קברי ילדי תימן, מזרח והבלקן לצורך זיהוי גנטי. הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת עם פתיחת המושב הקרוב. צעד נוסף ומשמעותי עבור המשפחות היקרות במאבק לגילוי האמת בפרשה”.

גם יו”ר מפלגת העבודה ח”כ אבי גבאי הביע תמיכה במאבקם “ניסיתי לדמיין מה עובר על אבא או אמא שמתדפקים על הדלתות במשך עשרות שנים לשכנע שאכן חטפו להם ילד. מה עוצמת התסכול? האם בשלב מסוים חלקם כבר הפסיקו להאמין שיצליחו לשכנע? האם הילדים האחרים שלהם האמינו? יש מספיק עדויות והחלטות של ועדות בכדי שהמדינה תכיר רשמית בתופעה הבלתי נתפשת הזאת.היום תתקיים מול קריית הממשלה הפגנה הדורשת להכיר בחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. אני תומך בדרישה! תפקידנו כמנהיגי ציבור הוא לוודא שהכעס לא ישמש פוליטיקאים ציניים לצורך העמקת הקרעים בחברה הישראלית, מזה יש לנו מספיק.בנושא הזה אין ימין ושמאל, רק צדק ואי צדק, ואנחנו צריכים לבחור באיזה צד אנחנו. הצד שלי ברור ואני חושב שהלב של כולנו צריך להיות עם המשפחות הגיבורות שנאבקות עשרות שנים כדי להגיע לחקר האמת”.

ח”כ בוזי הרצוג הגיע אף הוא להפגנה “בחודש יוני האחרון הנחתי במליאת הכנסת הצעת חוק, שהכנתי יחד עם עמותת עמר”ם – להכרה בפרשת חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. הממשלה פעלה כפי שהיא פועלת בתחומים נוספים, והפילה את החוק בצרות עין גרידא.

הגעתי הערב להפגנה הגדולה שאירגנה עמותת עמר”ם יחד עם אלפי אזרחים, מכיוון שחלק מהמשפחות חיות עד היום באי-ודאות, ועלינו לעשות עימן צדק היסטורי. הפרשה הזו היא מהחמורות בתולדות המדינה, ולא די בכך שנחשוף את הפרוטוקולים.

אני קורא להעביר את החוק החשוב והצודק כשאעלה אותו להצבעה חוזרת. יש לנו חובה מוסרית וערכית להכרה, מחקר ותיעוד של הפרשה כולה כדי לרדת לשורש האמת, ולחשוף אותה גם בחלוף עשרות בשנים. הציווי ״לא תוכל להתעלם״ הוא ציווי חברתי גדול שקיים בתורה, ובעשרת ימי תשובה עלינו להכות על חטא ההתעלמות שחטאנו בו שנים רבות. הגיע הזמן לתקן תיקון גדול”.

תגובות

להשאיר תגובה

*הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה