מאירים את נוה שאנן

השכונה, שבמקור תוכננה בצורה של חנוכייה כשרחוב לוינסקי הוא השמש, מארחת בפעם החמישית את פסטיבל “מנורת לילה” לסוף שבוע של אור, אמנות ומוזיקה: “בנקודה בזמן שבה כוחות השוק משנים את פניה של דרום תל אביב במהירות, אנו מזמינים את הקהל לעצור ולהרהר יחד עם מיטב אמני ישראל בשאלות העירוניות של השעה”

בסוף השבוע הבא תארח שכונת נוה שאנן בדרום תל אביב את פסטיבל “מנורת לילה” שיתקיים זו השנה החמישית ברציפות בימים חמישי ושבת (20 ו-22 בדצמבר) בשעות הערב וביום שישי (21 בדצמבר) בשעות הבוקר והצהריים. הפסטיבל, אירוע אמנות במרחב הציבורי שיזמו יאשה רוזוב ועברי באומגרטן, מתקיים ברחובות השכונה הוותיקה בהפקת עיריית תל אביב-יפו, אגף קהילה דרום ומחלקת אמנויות, ובתמיכת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, כאשר השנה מתארחת האוצרת רוית הררי כחלק מצוות אוצרות הפסטיבל. הכניסה לכל אירועי הפסטיבל היא ללא תשלום.

שם הפסטיבל נגזר מתוכנית בניין העיר המקורית של השכונה, שרק מחצית ממנה התממשה, אשר הגה האדריכל יוסף טישלר בשנת 1921. התוכנית ההיסטורית מתבססת על צורה של מנורה שבה שמונה קנים, שבמרכזם רחוב לוינסקי בתפקיד השמש. בהתאם לכך, במהלך הפסטיבל הופכת נוה שאנן לבמת שיח בין עברה של דרום תל אביב להווה הרב תרבותי שבה – המרחב הציבורי, הגינות, פינות הרחוב, בתי העסק והחללים העירוניים ישמשו במה למיצבי ומיצגי אמנות ואור הנעים בין אמירה נוסטלגית על עברה של השכונה להתבוננות בטריטוריה המורכבת של ההווה. באירוע יוצגו מיצבים פיסוליים, מיצגים חיים, הקרנות וידאו והופעות חיות של מוזיקה מקומית סביב מוקדי חום חורפיים.

 

הלילה הארוך בשנה

השנה יציגו בפסטיבל “מנורת לילה” אמנים בולטים בשדה האמנות העכשווית מישראל וגם מחו”ל כמו מרב הימן ואילת כרמי שיציגו מיצב וידאו ופיסול בשם “עשרימון” ושי עיד אלוני אשר יציג פרפורמנס נייד של עגלת רוכלים המחוברת לאופניים, מעוצבת באמצעות אלמנטים פיסוליים ואלמנטים של אור, שתיסע ברחבי השכונה ותחלק לתושבים פסלונים ומדליות שנוצרו בפעולה משותפת של האמן ושל ילדים. לצדם יציג אייל אסולין את העבודה “דום/Stand” – מזרקה מוזהבת שנראית כטוטם בגובה של כשני מטרים שמוקפת בסביבה שלמה הכוללת ערוגת אדמה ומסביבה דק עץ. המזרקה מורכבת ממסנני מים חקלאיים, ומתייחסת לפרדסים שהיו קיימים בעבר בשכונה.

בפסטיבל תמצאו גם את אבישי פלטק שיציג את העבודה “היה היה פנס בודד” – קופסת אור המשמשת מנורת רחוב; זוהר גוטסמן שיציג את “”Mr. More, פסל שיש של אוליגרך עשיר רכוב על סוס פוני אשר ניצב על שתי במות מוגבהות זו על זו בשילוב תאורה, בתוך ערוגת פרחים, סמל לעושר חדש וטעם מצויץ המוצנחים למקום; ושחר יהלום אשר תציג את “מפל”, הצבה פיסולית על גבול ההפשטה שנוצרה במיוחד למקום ומגיבה אליו.

בוגרי המדרשה לאמנות דפנה טלמון ואנטון אברמוב ייקחו חלק בפסטיבל עם “מרחב מוגן שכונתי”, פרפורמנס מדיטטיבי משתף קהל בתוך מיגונית פעמון. בנוסף, אמנים צעירים כקולקטיב בוש יחנכו את מקלט האמנות במרכז הקהילתי החדש ברחוב הגר”א 28, נטע האוזר ועודד יעקב יציגו עבודה בשם “מגדלעור” – המבנה של המפעל הישן לעיבוד עורות שהופך למגדלור ומעליו פנס, ברק סימן אוב יציג פרפורמנס בשם “מה עם החצי השני” שבמרכזו חתול רחוב אנושי שעבר ניסויים במרתפי התחנה המרכזית החדשה וניצל בעור שיניו ממנגנון מנורת נוה שאנן, ותום בר-גל יציג עבודה בשם “Face Recognition”, תוכנה שמזהה פנים של משתתף ומתאימה אותם לפליטים מרחבי האינטרנט.

עוד בפסטיבל: קולקטיב קוצ’ינטה יתארחו עם “Kuchinate’s Fashion Salon” שבמסגרתו נשות קוצ’ינטה יעבירו נשים “מייקאובר” לאירוע חגיגי, יצטלמו בקיר צילום ויקבלו תמונה למזכרת, ועומר קריגר יציג את “הקולקציה התל אביבית”, קולקציית בגדים עכשוויים שנתפרה מבדים אפריקאים צבעוניים בשיתוף מעצב האופנה הניגרי תושב תל אביב Neyolan, ולצדה תתקיים תהלוכת אופנה של דוגמנים תושבי השכונה שיצעדו ברחובות.

יוזמי הפסטיבל והמנהלים האמנותיים שלו, עברי באומגרטן ויאשה רוזוב, מספרים כי “בלילה הארוך של השנה, בעונה שבה נחגגים חגי האורות בתרבויות העולם, אמנים ויוצרים מביאים אמנות ואור לדרום תל אביב. פסטיבל ‘מנורת לילה’ חוגג חמש שנים שבהן הופכת השכונה למשך כמה לילות לכיכר המרכזית של העיר. בנקודה בזמן שבה כוחות השוק משנים את פניה של דרום תל אביב במהירות, אנו מזמינים את הקהל לעצור ולהרהר יחד עם מיטב אמני ישראל בשאלות העירוניות של השעה”.

פסטיבל “מנורת לילה” החמישי יתקיים במרכז הקהילתי של שכונת נוה שאנן, רחוב הגר”א 28, תל אביב, וברחובות השכונה, בימים חמישי 20.12 ושבת 22.12 בשעות 23:00-19:00 וביום שישי בשעות 15:00-10:00. הכניסה חופשית.

 

תגובות

להשאיר תגובה