לכבוד הקיץ שהגיע

Family at picnic in the park

חתכים, פצעים וכוויות קלות הם חלק מהחיים שכולנו חווים, גם ילדים וגם מבוגרים. אך בפרוץ עונת הטיולים באביב ובקיץ הם לרוב  גם יותר נפוצים.

לצד ההנאה המשפחתית מהנופים, שבילים, פרחים, חיות וטבע, אנו או ילדינו נשרטים, נחבלים קלות , ואם גם ממנגלים בשטח לעיתים נכווים כויות קלות מהגיצים והאש החמה.

אז שנייה לפני שאתם יוצאים לפארק או לשטח עם הילדים והחברים, והכנו לכם מס’ טיפים חשובים מאת ד”ר שמואל גור – מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג ‘בפנטן פלוס’ של חברת באייר היעיל לחיטוי וריפוי כוויות קלות, פצעים, חתכים ודלקות עור קלות.

, כיצד נזהרים ומתמודדים במקרים של כוויות קלות, פצעים וחתכים:

  1. חשוב להתייחס לכל פציעה ברצינות שכן טיפול לקוי עשוי להחמיר את המצב.
  2. כאשר נחתכים/נשרטים, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לנקות את המקום. לשטוף עם מים ולהרחיק את הגורם הפוגע. במידה ומדובר בפצעים קלים של העור, ניתן להשתמש במשחות מחטאות ומרפאות כדוגמת בפנטן פלוס של חברת באייר, המיועדת בין השאר לטיפול בפצעים קלים. במידה ומדובר בפגיעה מורכבת יותר, יש  להתייעץ עם רופא.
  3. סכנה ושמה כוויה -כוויה היא פגיעה תרמית בעור, אותה מחלקים לפי עומק וחומרת הפגיעה לשלוש רמות: כוויה בדרגה ראשונה באה לידי ביטוי באודם וברגישות, כוויה בדרגה שניה מתבטאת בהופעת שלפוחיות וכוויה בדרגה שלישית מתבטאת בפגיעה בשלמות העור עם נזק לחלקים העמוקים של העור ולרקמות שתחתיו.
  4. בשטח לעיתים רוצים להדליק מדורה, לשם כך אוספים עצים וקרשים בהם נעוצים לעיתים מסמרים חלודים, עניין שיכול לגרום לפגיעה בעור, שבמידה ואינה מטופלת מייד,יכולה לגרום לבעיות משמעותיות.

 בנוגע למנגלים ולמדורות – מומלץ שלא להשתמש במאיצי בעירה. חומרים נוזליים אלו מתלקחים בקלות והם מסוכנים ביותר, במיוחד בסביבת ילדים. כאשר מגיע השלב הקירבה לאש, עשו זאת בעצמכם ואל תאפשרו לילדים להתקרב מדי. אם בכל זאת הילד נפגע? תלוי בעוצמת הפציעה או הכוויה. אם זו פגיעה קלה יחסית, השתמשו בתכשירים ומשחות שיכולים לסייע בהחלמה של העור, כגון בפנטן פלוס של חברת באייר. במידה ונוצר זיהום, השתמשו במשחות המכילות אנטיביוטיקה. במידה ומדובר בכוויות נרחבות המשלבות שלפוחיות, חשוב לגשת לאבחון רפואי כדי לקבל טיפול מתאים הכולל משחות מיוחדות, מתן נוזלים, ומניעת זיהום משני.

להשגיח אך גם ליהנות כדי להגן על עצמנו ועל ילדנו מפציעות וכוויות נדרשת תשומת לב רבה. עם זאת, חשוב לאפשר לילדים חוויות והתנסויות. אם משלבים במהלך החיים מידה נכונה של תשומת לב והשגחה, גם הילדים וגם המבוגרים יכולים ליהנות.

 מאמר מאת ד”ר שמואל גור-  מומחה ברפואת ילדים, מנהל מרכז בריאות הילד בכפר סבא ויועץ למותג ‘בפנטן פלוס’- היעיל לחיטוי וריפוי כוויות קלות, פצעים, חתכים ודלקות עור קלות.

תגובות

להשאיר תגובה