ה-SLS ונגזרותיו משמשים לייצור 95% מהסבונים והשמפו המשווקים בעולם.
 
אתם מוזמנים לעשות ניסוי פשוט: הביאו סבון או שמפו מחדר הרחצה שלכם, ובדקו ברשימת הרכיבים, האם מופיע השם: Sodium Lauryl Sulfate . שימו לב לראשי התיבות, כי ישנן גם נגזרות נוספות לחומר.

ה-SLS ונגזרותיו הם הרכיבים העיקריים ברוב הסבונים והשמפו הנמכרים בעולם. יכולת ההקצפה שלהם, יצירת הנפח, מחירם הזול יחסית והנגישות הגבוהה אליהם, כולם יחד הופכים את החומרים לעיקריים בתעשיית הסבונים. מה שלא כל כך ידוע לכולם, היא העובדה כי מדובר בעצם בדטרגנטים (תערובת של חומרים המשמשים לניקוי) המיוצרים מתוצרי לוואי של נפט. הרעיון להשתמש בחומרים אלו עלה לראשונה בימים שלאחר מלחמת העולם השנייה, ומאז הוא חלק בלתי נפרד מתעשיית התמרוקים בעולם.

אז מה הבעיה בעצם?

החומר הנוצר בתערובת הינו חומר כימי, והעור שלנו מתנגד (מתבטא בגרודים, פריחות, רגישות וכו’). העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופינו, מהווה את רוב מערכת החיסון החיצונית של גופינו, ולעיתים נתון להשפעות חיצוניות ופנימיות שעלולות לפגוע בו. עם הפגיעה, העור טועה בחלוקת התאים, מגדל מוטציות, לא שומר על איזון הבסיסיות והחומציות שלו (PH) ועוד.

עקב כל הבעיות שצויינו לעיל, בשנים האחרונות מתקיים וויכוח ער לגבי השפעת חומרים ממשפחת SLS על בני אדם. המתנגדים מאשימים חומרים אלו בתחלואה גבוהה בסרטן ובמחלות נוספות. נתונים מטרידים מאד שפורסמו על ידי משרד הבריאות הישראלי, חושפים עלייה דרמטית בשיעור חולי הסרטן בישראל, כאשר רק בשלושים השנים האחרונות נרשם זינוק של 56% במספר החולים במחלה, עובדה שהפכה את מחלת הסרטן לגורם המוות המוביל בישראל.

איך מסבירים את העובדה כי לא כל המשתמשים בחומרים אלו חווים השפעות שליליות? 

התשובה נעוצה בהסבר היחסית פשוט: כל אדם מגיב בצורה שונה. הסבר נוסף קשור למשך זמן חשיפת העור לחומרים אלו, שהוא יחסית קצר ולכן לא תמיד מורגשת ההשפעה. אם חושבים על הנושא לעומק, ישנו מספר בלתי מוגבל של אנשים שחווים אלרגיות, יבלות בעור, גירודים ועוד, כאשר הם אינם מקשרים את אותן להשפעות ל-SLS  כלל. חוסר ידע והכרה של החומרים הללו, מובילים לבעיה זו בעצם, כאשר האדם הסובל ממחלה, בכלל לא מודע לנזק שהוא גורם לעצמו בכל מקלחת ומקלחת.
 
מה מספרים המחקרים?

השוואה שנערכה בין פגיעה בעור לאחר שימוש ב SLS לבין פגיעה הנגרמת מסבונים העשויים משמנים טבעיים, מראה על פגיעות חמורות יותר, בצורה משמעותית, לאחר השימוש בסבונים על בסיס SLS. מחקר נוסף הראה כי ילדים עם אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) שעברו להשתמש באופן קבוע בסבונים טבעיים, הראו סימנים של הקלה במחלה, עד לרמה של היעלמות מוחלטת. בהרבה מיקרים לא היה צורך להשתמש במרשמים לסטרואידים, על מנת להקל על התופעה.

מי החליט שקצף הופך אותנו לנקיים?

תפיסה מוטעית ונפוצה בקרב הציבור היא כי סבון אשר מקציף, מנקה טוב יותר וככל שיש יותר קצף – כך הוא מנקה טוב יותר. זאת כמובן טעות. על העור שלנו ישנם חומרים מגנים ושומרים, באפן טבעי וקבוע, כך שלעיתים הקצפה ושפשוף מוגזם של העור, יעשו את הפעולה ההפוכה מזאת שחיפשנו, ובמקום להועיל ולנקות – הם יעלימו את ההגנה הטבעית, ויחשפו את העור למחלות וזיהומים.
מסקנה: שימוש בחומרים טבעיים, הוא לא פחות יעיל משימוש בסבונים המסחריים, שכולנו מכירים וגם מפחית במידה ניכרת את הסיכונים הבריאותיים, ביניהם מחלת הסרטן.

לסיכום בונוס:

כך תרקחו לעצמכם סבון טבעי, מפנק, יעיל ולא פחות חשוב – חינמי, ממוצרים הנמצאים בכל חצר ביתית.

מצרכים:

1- חופן פרחי לבנדר ללא גבעולים
1- חופן רוזמרין
1- כלי זכוכית

הכנה:

שטפו הצמחים תחת מים זורמים והניחו אותם בכלי. ניתן לחתוך לפי הצורך. לאחר מכן יש להוסיף מים רותחים לכלי, עד שיכסו את הצמחים. כאשר התערובת מתקררת מעט, יש לעשות עיסוי לצמחים שבמים, לסנן והרי לנו תמיסה מופלאה לאמבט. ניתן להוסיף מקל קינמון, מקל וניל וכו’. כדי להפוך את הנוזל שהתקבל לג’ל, ניתן להוסיף אבקת קרבומר שאותה ניתן לרכוש בקלות באינטרנט.
 
ניתן להכין כמות גדולה ולאחסן בבקבוקים. התמיסה יכולה להחזיק זמן רב אם היא מאוכסנת כראוי: ללא שמש, ללא לכלוך ובכלי האכסון

למידע נוסף אפשר ליצור קשר דרך הפייסבוק: https://www.facebook.com/ramathasharoncosmetics/

או באתר: WWW.DanaAtias.co.il

 

5 הערות

להשאיר תגובה