הכירו את יעל קופלנד, יוצרת וזמרת צעירה שחבקה בימים אלה סינגל ראשון ממיני-אלבום ראשון – "השארתי את האורות דלוקים". השיר "התבוננתי בך" חושף יוצרת בלוז-RNB וסול ישראלית כישרונית שמצליחה למזג בין טקסט כנה למוזיקה רומנטית המתכתבת היטב עם המילים.  על העיבוד וההפקה המוזיקלית אמונים רועי אבני ויעל קופלנד.

איך הגעת לעסוק במוזיקה? מתי החל הרומן עם היצירה?

"גדלתי לתוך מוזיקה. ההורים שלי עלו מארצות הברית והמוזיקה שהייתי שומעת מאבא שלי הייתה מוזיקת בלוז פולק ורוק בעיקר אמריקאי. האהבה הגדולה לכותבי השירים השפיעה עליי וידעתי שאני רוצה לעסוק במוזיקה מגיל מאוד צעיר. התחלתי לנגן בגיטרה ולהשתתף בפרויקטים של הרכבים צעירים בגיל 13-14 ומאז חיפשתי מסגרות כדי לבטא את המוזיקה כשבשנים האחרונות התחלתי לקחת את התחום ברצינות ולהתייחס אליו כאל מקצוע ולא רק אהבה מאוד גדולה. תמיד כתבתי אבל שירים בעברית התחלתי רק בשנתיים האחרונות, רציתי ליצור את הסגנונות שהשפיעו עליי ומשפיעים בשפה שלנו".

מהם המקורות מהם את שואבת השראה ליצור?

"כמו שאמרתי אני מאוד מושפעת מאמנים ששמעתי בילדותי. בוב דילן, ברוס ספרינגסטין הם בעיניי המספרי סיפורים הכי טובים ולמדתי מהם הרבה. היום אני מנסה לשמוע כמה שיותר סגנונות ומוזיקה עכשווית והחדשנות מביאה לי הרבה השראה.מילים חשובות לי אז אני קוראת שירה והרעיונות, משחקי המילים והדימויים מניעים אותי לכתוב. חוץ מזה יש רגעי חסד שבהם אני חווה משהו שמעורר ומביא השראה לכתוב ולספר, אלו הרגעים הכי טובים אבל עד שהם יגיעו צריך למצוא סיבות אחרות שיגרמו ליצור".

זוכרת את הפעם הראשונה בה עמדת על במה ושרת?

"הרגעים הראשונים על במה היו טקסי בית ספר. היינו קבוצה של זמרים וזמרות שהשתתפו בכל טקס. הפעם הראשונה בטח הייתה עם מקהלה ביסודי, הסגנון הזה לא משך אותי אבל המשכתי כי זאת הייתה המסגרת שאפשרה לי להופיע. עם מגמת מוזיקה בתיכון הופענו "בצוללת הצהובה" בירושלים ואלו היו רגעים ראשונים על במה שאחריהם אתה אומר לעצמך – זה מה שאני הולך לעשות בחיים שלי".

ספרי על השיר החדש – "התבוננתי בך". איך נולד?

"התבוננתי בך נכתב מתוך אחד הרגעים שבהם חוויתי רגע שעורר בי משהו וגרם לי לכתוב את השיר. מלצרתי בבית קפה ועברתי התלמדות. מי שהעבירה לי את ההתלמדות אמרה לי "תשבי ותתבונני" כששאלתי אם אפשר לעזור. בסוף המשמרת בדרך לדירה שלי כתבתי את השיר. זה היה רגע של מפגש ראשוני עם אדם שסיקרן אותי, הייתה לה נוכחות מרגיעה והיה בה ביטחון שבאותה תקופה אני חושבת שהיה חסר לי. יש אנשים שבמפגש ראשוני מושכים אותך אולי מבחינה רומנטית ואולי כי יש בהם תכונות שאתה רוצה לייחס לעצמך".

מה הקשיים העיקרים הנקרים בדרכך כיוצרת עצמאית?

"קשה לי לקרוא להם קשיים, אני חושבת שבכל דבר יש את הטוב והפחות טוב אבל העבודה הקשה שנכנסת בדרכך בתור יוצר עצמאי היא גם מאוד מחשלת ונותנת סיפוק אדיר. אני גם בתחילת דרכי, אופטימית ומלאה באנרגיה של עשייה. אני גם זכיתי שאנשים שתומכים בי וזה משהו שאני מאחלת לכל אדם שמנסה ללכת אחריי חלום.

אני חושבת שהכי חשוב עם הקושי הוא להמשיך בדרך עם מוטיבציה ולא לתת לכשלונות או מכשולים לעצור אותך, כל הזמן לזכור למה אתה עושה את מה שאתה עושה ולהישאר ממוקד".

מה החלום הגדול?

"להמשיך לעשות את מה שאני אוהבת. לכתוב שירים, לעשות מוזיקה, לשתף את האהבה והתשוקה הגדולה שלי לתחום הזה. ליצור מוזיקה שאני אהיה גאה בה ואוכל לעמוד מאחוריה".

מתי צפוי לצאת האיפי הראשון ומה כלול בו?

"סינגלים מהאי.פי יוצאים בחודשים הקרובים כשהראשון בהם הוא "התבוננתי בך" ויצא ממש עכשיו. האי.פי נקרא "השארתי את האורות דולקים" והוא כולל חמישה שירים שמתעדים תקופה, מספרים סיפורים קצרים על כמיהה ורצון למשהו שהוא אינו שלך או חסר. אלו תחושות שראיתי שחוזרות על עצמן בשירים שלי וכנראה שאלו הרגשות שהיו לי בשנה האחרונה. השירים מאוד אינטימיים הם נכתבו בחדר שלי והם חלון הצצה אל העולם שלי".

תגובות

להשאיר תגובה

*הכנס את הקוד בתמונה כדי לשלוח תגובה