פנינה רייפמן, שחזרה לארץ מארצות הברית לפני שמונה שנים עם שיטת ה"זום דייט" במטרה לחתן את כולם, מסתערת על היעד הבא: לעזור לאנשים למצוא אהבה בעולם ההייטק המנוכר. "שמתי לב שיש בארץ מגפת רווקות ובדידות ורציתי לעשות שינוי", היא מספרת בראיון אישי שחושף סיפור פרטי עוצר נשימה

בעולם ההייטק הגועש והדינמי, המרוץ אחרי הקריירה, התפקיד הבא, סבב הגיוס או האקזיט – מותיר זמן פנוי מועט ביותר להיכרות בינאישית צפופה ורומנטית. שעות ארוכות במשרד אורבני ממוזג מול מסך מחשב ונייד והיכרויות מנוכרות שמתווכות באמצעות אפליקציות חברתיות, מעניקים תחושה שמה שלא קורה באמצעות אפליקציית Tinder כנראה כבר לא נועד לקרות.

את הצורך הזה של הייטקיסטים בזוגיות ובאהבה זיהתה קבוצת "אנשים ומחשבים" שהקימו דליה אסיא-פלד ופלי הנמר אשר חיים ונושמים את קהיליית ההייטק המקומית כבר קרוב לארבעה עשורים. לפני כשנה חברו לבני הזוג פנינה רייפמן ואריק מאיר, והפיקו את מפגש ה"פו"פ "Tech הראשון לבני הקהילה וחבריהם. יוזמה זו, שיצאה לדרך כשירות למען הקהילה מתוך איתור צורך של ממש שהוצף "מהשטח", הצמיחה אנשי הייטק שבאו פנויים – ויצאו מרוצים.

לאור הצלחתו של אותו ערב הוחלט לאמץ את ערבי הפו"פ טק כמסורת, ואירוע פו"פ טק חדש ייצא לדרך לקראת סוף חודש יוני בבר הבאגסי בתל אביב. את האירוע, שיכלול ספיד דייט בשיטת הזום דייט "Face to Face", ינחו רייפמן, מנהלת מרכז הזום דייט ומפתחת שיטת הלייזר קואוצ'ינג, ואריק מאיר, מבכירי המרכז. במפגש ייקחו חלק מספר שווה של משתתפים ומשתתפות, והתוכנית האמנותית תכלול מעגל שיח על אהבה, זוגיות ומה שביניהן, משחקי חברה ואימפרוביזציה. המטרה היא לייצר אקו-סיסטם מאפשר וקולח אשר באמצעותו יכולים פנויים ופנויות מקרב קהילת ההייטק למצוא שפה משותפת, חברה טובה, ולצאת כשבאמתחתם תרמיל מלא תובנות ואולי גם אהבה.

"שילמתי בילדות שלי על הפנטזיות של אמא"

בכל הקשור למערכות יחסים, פנינה רייפמן יודעת עד כמה הדרך לעתים מאתגרת. היא היתה ילדת פלא ישראלית, התחתנה בכפייה בגיל 15 עם גבר מטהרן וילדה בגיל 16 וחצי את בנה הבכור. לפני כשמונה שנים היא חזרה מארצות במטרה לחתן בארץ את כו-לם בשיטת ה"זום דייט" שפיתחה, וכיום היא יועצת עסקית מבוקשת, בוגרת בית הספר הבינלאומי לאימוןICF  ומנחה לענייני זוגיות ואהבה בארץ ובחו"ל.

רייפמן גדלה ברמת גן, ילדת "סנדוויץ'" מבין שלושה. "קיבלתי חינוך אירופי ולא העזתי להמרות את פי המבוגרים", היא מספרת. כשהיתה בת 13 נסעה אמה לטיול מסביב לעולם, ובביקורן בארצות הברית נכבשה האם בחיידק הבמות ואור הזרקורים ושבה עם פנטזיה שפנינה תהיה זמרת. האם שכרה מורה לפיתוח קול, לקחה עבורה שיעורים בבית ספר למשחק, הידפקה על דלתות ולבסוף נבחרה פנינה לסולנית להקת פולקלור ואף הופיעה בגיל 14 על שער מגזין "לאישה". שערה של פנינה נצבע לבלונד פלטינה, עיניה הודגשו בריסים מלאכותיים, החצ'קונים של גיל ההתבגרות כוסו בשכבה עבה של מייק אפ, ופנינה נדרשה להתהלך מוקפדת עד לפרט האחרון. "לא יצאתי עם חברות, לא היה לי חבר, ולמעשה יצאתי רק להופעות שלי, וגם זה תחת פיקוח", מספרת רייפמן על שנים של בדידות, "אפשר לומר ששילמתי בילדות שלי על הפנטזיות של אמא".

בגיל 15 סיימה סופית את לימודיה ויצאה למסע הופעות ארוך באירופה. אחרי חודש הגיעה עם הלהקה לטהרן כדי להופיע בפני הקהילה היהודית שם. "נראיתי כמו אשה בת 22, והגיל האמיתי שלי היה סוד", היא מסבירה, "בביקורים בבתי הקהילה היהודית הכירו לי בחורים, ואני בתמימותי לא הבנתי שהם רוצים לשדך לי חתן. בחור אחד, מבוגר ממני בעשור, ראה אותי בהופעה והחל לחזר אחרי באינטנסיביות. הוא פנה אלי בעברית עילגת וסיפר לי שהוריו אמידים ומחזיקים בבית קולנוע מקומי. כדי להיפטר ממנו, השבתי לו שאם הוא רוצה להזמין אותי לפגישה, עליו להזמין את כל הלהקה. כך בילינו כולנו בצורה מטורפת, עם פינוקים, טיולים ומסעדות יוקרה, עד שהלהקה המשיכה במסע ההופעות ליפן, ואילו אני שבתי לישראל. המחזר הפרסי שלי ביקש לחזור איתי ארצה, אבל אני סירבתי וחשבתי שבכך הסתיים הפרק הזה בחיי".

לאותו בחור, התברר, היו תוכניות אחרות. "הבחור היה נחוש משחשבתי", משחזרת רייפמן, "ובוקר אחד הוא התייצב על מפתן דלתנו בישראל. מטר שמונים וחמש, גבר מרשים בחליפה ועניבה – אמי לא ידעה את נפשה מרוב התרגשות. הם קבעו שהוא יישאר בארץ במשך שבועיים, נצא לדייטים ונתארס. היא ראתה בעסקה הזדמנות נהדרת – בחור טוב עם משפחה טובה ובעיקר עשירה מאוד".

גיל 15: נישואין, בדידות והריון

חיי הנישואים בטהרן היו קשים מהרגע הראשון. "הייתי בודדה מאוד", מספרת רייפמן, "הקשר עם הבית נשמר רק במכתבים מדי פעם, וסבלתי מדיכאון וממחשבות אובדניות. התחלתי לכתוב למגרה, שירים ופואמות. קודם הייתי בשליטתם של הורי, ועכשיו הייתי בשליטתו של בעלי בארץ זרה".

חודשיים מאוחר יותר, כשהיא רק בת 15 וחצי, נכנסה להיריון. "ידעתי שאני לא רוצה ללדת בטהרן, ובאנו ארצה. שכרנו דירה ברמת גן וכאן נולד בני הבכור – חוויית האושר הראשונה שלי". בארץ נולדו לה עוד שני ילדים. בצד האושר שחוותה מהילדים, חיי הנישואין היו, לדבריה, "איומים ומאיימים גם שם וגם כאן, במשך שני עשורים".

בסוף שנות ה-70 היגרה המשפחה ללוס אנג'לס. פנינה מצאה עצמה לכודה במעגל הישרדות חדש של התאקלמות נוסף על הדיקטטורה של חיי נישואיה. המפנה הגדול הגיע כשבעלה עזב את הבית, מרצונו. "לילה אחד הוא ליבה מריבה, אמר שנמאס לו, ותוך דקה ארז ועזב. רק אחרי כן נודע לי שהוא התאהב בדוגמנית צעירה. באותו ערב בכיתי, אבל למחרת התעוררתי קלה, חופשייה, הרגשתי שיש אלוהים ושהוא סוף-סוף שמע את תפילתי".

אחרי חודש ביקש בעלה לחזור אליה, אבל היא סירבה. שנתיים נמשכה התקופה שכללה מלחמות קשות בבתי משפט, עד לגירושים המיוחלים. "אחרי זמן מה הכרתי גבר נהדר שעשה לי תיקון ולימד אותי על רוך ואהבה", מספרת רייפמן, "שש שנים הייתי איתו, אבל בגלל צלקות העבר לא רציתי להתחתן ונפרדנו". היום היא בזוגיות חדשה וטובה.

החיים החדשים זימנו הזדמנויות חדשות, ורייפמן הקימה כמה עסקים. בעקבות ההצלחה הכלכלית החלו בעלי עסקים מקומיים לפנות אליה כדי לקבל ייעוץ ולחקות את המודל העסקי שבנתה. בהמשך היא הפכה זאת למקצוע וייעצה לחברות גדולות בבוורלי הילס ולמלונות יוקרה במיאמי.

המודל העסקי שבנתה בארצות הברית הוביל אותה לפיתוח מודל חדש למציאת בני זוג שאותו היא מכנה "שיטת הזום דייט". "שמתי לב שיש בארץ מגפת רווקות ובדידות ורציתי לעשות שינוי", היא אומרת, "שיטת הזום דייט מבוססת על מחקרים ועבודה בתחום האינטליגנציה הרגשית ועל הניסיון הארוך שלי בתחום האימון. התחלתי להעביר סדנאות זוגיות ולזווג זיווגים, והבנתי שזו השליחות שלי, אז אני נשארת פור גוד".

מה המוטו שעליו מבוססת השיטה?

"אני מאמינה שלא צריך להתפלש בטראומות העבר אלא ליצור באופן הכי מהיר הרגלים חדשים שיוכלו לסייע לנו בזיהוי בן זוג מתאים. לא פעם את נפגשת עם מישהו שמתאים לך, אבל את לא יודעת את זה עד שאת לא מזהה את החסם שמונע ממך להתקדם".

תגובות